Naučte sa rozpoznávať signály spánku
Prílišná únava môže spôsobiť vášmu dieťaťu ťažkosti pri zaspávaní, takže je dôležité vedieť, kedy je dieťa na spánok pripravené. Čoskoro inštinktívne spoznáte, kedy je vaše dieťa unavené, ale do tej doby sledujte jeho signály ako je plač, pretieranie očí, ťahanie uší a tmavé kruhy pod očami.
Zosilnite rozdiel medzi dňom a nocou
Počas prvých pár týždňov sa riadite podľa spánku novorodenca, čo je úplne prirodzené. Ale potom sa môžete začať snažiť ho naučiť rozdielu medzi dňom a nocou.
Počas dňa skúste udržiavať byt svetlý, hrajte sa spolu, ako najviac to bude možné, udržujte dieťa ostražité a aktívne a skúste ho nenechať spať naraz dlhšiu dobu.
Keď sa zotmie, vytvorte v byte pokojnejšie a tichšie prostredie s tlmeným osvetlením a nižšou aktivitou. Zo začiatku to pre dieťa nemusí byť veľký rozdiel, ale neskôr mu to môže pomôcť naučiť sa, že v noci je čas na spánok.
Nechajte ich samostatne odpočívať
Okolo 6 až 8 týždňov sa niektorí rodičia rozhodnú naučiť svoje dieťatko samo zaspať. To môže byť veľký krok, ale skúste ho najprv ukladať do postieľky, keď je ospalé, ale ešte stále hore. Deti môžu najprv plakať, ak sú zvyknuté na hojdanie alebo rozprávanie, ale čoskoro si zvyknú zaspať a tým ľahšie budú zaspávať kedykoľvek sa počas noci prebudia.
Ako naučiť dieťa spať - prvé spacie návyky
Približne okolo 2. mesiaca je vhodné vytvoriť tiché a upokojujúce zvyky. Spánku dojčaťa môže predchádzať kúpanie, tiché maznanie a rozprávka na dobrú noc alebo uspávanka - to všetko môže pomôcť vášmu dieťaťu pochopiť, že nastal čas spánku. S pravidelnými návykmi môžete začať kdekoľvek v byte, ale snažte sa, aby viedli do spálne, kde si môžete nakoniec dať dobrú noc.
Pokiaľ ide o učenie správnych spacích návykov, neexistujú žiadne pevné a rýchle pravidlá. Keď budete pripravení na experiment, sami zistíte, ktoré návyky pre vás a vaše dieťa fungujú.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Dovolenka s deťmi pri mori: exotika alebo overené miesta