Ako na odgrgnutie?
Po každom dojčení alebo kŕmení necháme dieťatko v polohe pre odgrgnutie približne 10 až 20 minút. Po odgrgnutí sa bábätko trošku pogrcká, preto na to buďte pripravení.
Keď si bábätko do desiatich minút neodgrgne, s najväčšou pravdepodobnosťou pri jedení prehltlo málo vzduchu a v brušku ho nič netlačí. Pokiaľ bude dieťatko za chvíľu znova nekľudné, môžete skúsiť polohu na odgrgnutie alebo mu dať znova napiť.
Polohy vhodné na odgrgnutie po dojčení
Poloha cez rameno, keď dieťa spočíva svojím trupom na našej hrudi. Rukou ho pridržujeme pod zadočkom, ale svojou váhou spočíva na našej hrudi, tak aby sa mu nezalamovalo bruško.
Aby sme videli dieťatku do tváre, môžeme si ho položiť pred seba opreté chrbtom o naše pokrčené predlaktia. Palcami oboch rúk ho pridržujeme pod ramienkami a zvyšnými prstami mu podoprieme hlavičku.
Na odgrgnutie je vhodná aj relaxačná, úľavová poloha. Dieťa leží bruškom na predlaktí našej ruky, ktorou ho držíme za stehienko, chrbát je opretý o naše telo a hlava je voľne v našom lakťovom ohybe. Úľavová poloha pomôže zbaviť dieťatko bolestí bruška pri nadúvaní a kolike. Z tejto polohy si dieťa ľahko môžeme oprieť o rameno, pridržať na hrudi vo zvislej polohe alebo nakloniť na kolenách.
Poloha na kolenách cez koleno. Hlavičku podoprieme pod bradou.
Niekoľkomesačné dojča si môžeme pri odgrgnutí posadiť do lona a pridržať mu chrbát alebo je možné dieťa pridržať na kolenách tvárou dolu.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Zaparený zadoček u novorodencov a dojčiat
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3