Vedeli ste, že pokiaľ sú obaja rodičia alergici, je riziko, že sa u ich dieťaťa prejaví alergia 50 - 90 %?
Alergia je chybná reakcia imunitného systému, kedy organizmus považuje neškodnú látku, obvykle bielkovinovej povahy (antigén), za rizikovú a spustí obrannú imunitnú reakciu, ako keby sa jednalo o látku potenciálne nebezpečnú.
Výskyt alergických ochorení sa rok od roku zvyšuje a prispievajú k nemu rôzne faktory – najväčší vplyv majú dedičné vlohy. Významnú úlohu v rozvoji alergie môžu hrať tiež ďalšie faktory ako:
- nemožnosť dojčenia
- pôrod cisárskym rezom
- skorá liečba antibiotikami (u detí v dojčenskom veku alebo matky v posledných 3 mesiacoch tehotenstva)
- vystavenie dieťaťa tabakovému dymu
Ako môžete prispieť k zníženiu rizika vzniku alergie u detí?
Najlepší spôsob ochrany proti vzniku alergického ochorenia je dojčenie. Odborníci odporúčajú úplné dojčenie do 6. mesiaca veku bábätka.
Dojčenie a prevencia alergia
Ideálnou stravou je pre dojčatá materské mlieko. Obsahuje všetky dôležité živiny, ktoré malý človiečik potrebuje k zdravému rastu a vývoju. Úplným dojčením v prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa prispejete k zníženiu pravdepodobnosti vzniku ekzému aj alergie na bielkovinu kravského mlieka.
Pre dojčiacu mamičku je základom vyvážený jedálniček s dostatkom kvalitných bielkovín. Dojčiaca mamička by mala zo svojej stravy vyraďovať len tie potraviny, na ktoré je sama alergická. Pokiaľ sa u bábätka objavili nejaké problémy, je vhodná porada s pediatrom, ktorý môže prípadne odporučiť vyradenie niektorých potravín zo stravy dojčiacej ženy.
Znižovanie rizika alergie nemliečne príkrmy
Prevenciou je tiež zavádzanie rôznych typov nemliečnych príkrmov vo vhodnom období – podľa prospievania a psychomotorického rozvoja dieťaťa a odporúčania pediatra. U dojčených detí je to obvykle od ukončeného 6. mesiaca (za pokračujúceho dojčenia), u nedojčených detí to môže byť už od uk. 4. mesiaca veku dieťaťa. Odsúvanie zavádzania potravín s vyšším potenciálom vyvolať alergickú reakciu naopak žiadny prospech neprinieslo – preto sa dnes odporúča včasne zaradiť do jedálnička (vo vhodnej forme a úprave) napríklad aj ryby, niektoré druhy exotického ovocia alebo vaječný bielok.
Pokiaľ by sa u dieťaťa objavili nejaké príznaky alergie, je nutná konzultácia s pediatrom. V prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka potom dojčiaca mamička dodržiava bezmliečnu diétu, pre nedojčené deti môže pediater predpísať špeciálne mlieka s vysoko naštiepenou bielkovinou (extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou).