Liečba hnačky u dojčiat a starších detí
Základným opatrením v liečbe je diéta. Diétou rozumieme úpravu stravy dieťaťa v závislosti na jeho veku. U dojčených detí je najvhodnejšou formou liečby pokračovanie výživy materským mliekom. U dojčiat s umelou výživou sa výživa dobre doplňuje s ryžovým odvarom spočiatku pri nižšej koncentrácií pôvodného mlieka. V prípade väčšej závažnosti hnačkového ochorenia je niekedy vhodné:
vysadiť mlieko.
podať čaj,
prípadne pripravený iontový roztok a neskôr použiť mliečnu výživu, ktorá je priamo pripravená pre liečbu hnačkového ochorenia.
U starších dojčiat a starších detí je vhodné pridávať do potravy napríklad mixované banány, postrúhané jablká a podobne. Stravovací režim je ďalej prispôsobený podľa veku dieťaťa predovšetkým s obmedzením tukov vo výžive až do času úpravy hnačky.
Pomôžu probiotiká?
V súčasnej dobe sa na liečbu hnačky stále viac užívajú tzv. probiotiká. Probiotiká tvoria živé kultúry baktérií (najmä baktérie mliečneho kvasenia), ktoré majú okrem iného pozitívny účinok na črevnú mikroflóru a tým aj chránia črevo pred infekciou. Probiotiká je možné zakúpiť v lekárni aj bez receptu a podávať ich podľa návodu a odporúčaného dávkovania. Probiotiká sa užívajú aj pri prevencii rozvoja hnačkového ochorenia u detí. Je to najmä v prípadoch, kedy dieťa užíva antibiotiká z iného dôvodu ako sú črevné infekcie. Antibiotikum naruší rovnováhu črevnej mikroflóry, a tak sa objaví hnačka.
Probiotiká podávané súčasne s niektorými antibiotikami tieto komplikácie liečby obmedzia alebo celkom zničia.
Ako hnačke predchádzať?
Dojčené dieťa:
- dojčenie je najlepšia prevencia.
Nedojčené dieťa:
probiotické výrobky,
starostlivá hygiena a skladovanie potravín.
Antibiotiká
Antibiotiká sa v liečbe hnačkového ochorenia užívajú minimálne, a to v prípadoch, kedy pôvodca ochorenia prenikne ďalej do krvného obehu a vyvolá septické ochorenie.