Teraz si už ani nedokážeme predstaviť, že ešte pred niekoľkými desiatkami rokov muselo dieťa, ktoré vlastná matka nemohla dojčiť, prijať aspoň na prechodné obdobie dojčiaca žena a poskytovať mu materské mlieko. Bez tejto pomoci dojča v tej dobe zomrelo. Teraz už našťastie máme vedecky konštruovanú umelú dojčenskú výživu, ktorá do značnej miery materské mlieko nahradí. Nikdy však v plnej miere. Obrazne možno povedať, že matka tvorí mlieko pre svoje dieťa presne podľa jeho potrieb. Tie sa v priebehu dojčenského obdobia menia.
Prečo je dojčenie dôležité pre budovanie imunity?
Na začiatku je vytvárané tzv. kolostrum, ktoré môžeme právom považovať za "superpotravinu". Obsahuje všetky živiny potrebné pre rast a vývoj novorodeného bábätka. Okrem toho poskytuje ochranu v podobe protilátok a mnohých ďalších biologicky aktívnych látok, ktoré podporujú imunitu detí a tiež vývoj ich mozgu. S rastom dojčaťa sa zloženie materského mlieka mení, tak ako sa menia aj potreby dieťatka.
V materskom mlieku sú obsiahnuté zložité cukry, ktoré sa volajú prebiotické oligosacharidy, a sú veľmi dôležité pre zdravie detí. Na ich tvorbu spotrebuje mamička približne 10% energie, ktorú vynakladá na tvorbu mlieka. Pritom tieto prebiotiká nie sú pre dojčatá stráviteľné. Zdanlivo je to teda nepochopiteľné plytvanie matkinými zdrojmi energie a živín. Tieto prebiotiká sú však nenahraditeľné a pre zdravý vývoj dojčaťa absolútne nevyhnutné. Slúžia totiž ako rastový aktivátor, ktorý podporuje rozvoj črevnej mikroflóry, ktorá u dojčaťa v prvých mesiacoch života prekonáva zásadné zmeny.
Akú úlohu má pri budovaní imunity zdravá črevná mikroflóra?
Zdravá črevná mikroflóra, ktorú nachádzame plne rozvinutú iba u dojčených detí, podporuje bariérové funkcie čreva a bráni tak vzniku infekcií. Bez nej nemôže nastať prirodzený vývoj slizničnej imunity a sprostredkovane ovplyvňuje aj celkovú individuálnu imunitnú reaktivitu.
Bez preháňania možno povedať, že do veľkej miery určuje ďalší život, pretože zaisťuje základ pre prirodzené osídľovanie vzorov sliznice čreva, ktoré si udržiavame po zvyšok života.
U detí, ktoré nie sú dojčené, vidíme väčšiu vnímavosť k infekciám. Predovšetkým je u nich vyššie riziko poruchy imunity, ktoré vedie k rôznym ochoreniam, napr. alergiám.
Definitívne osídľovací vzor je vytvorený iba za predpokladu, že dojčenému dieťaťu je v optimálnom období zaradená pevná strava. Odďaľovanie jej zaradenia, ktoré bolo odporúčané ešte v nedávnej minulosti, je podľa súčasného konceptu škodlivé.
Čo ak dojčenie nie je možné?
Pokiaľ je potrebné materské mlieko nahradiť, a dôvodom by mal byť iba závažný lekársky problém, je možné výživu dojčaťa zabezpečiť náhradnými mliekami.
Všetky dojčenské mlieka, ktoré sú u nás na trhu, prechádzajú dôkladnými kontrolami. Môžu sa od seba líšiť v niektorých špecifických zložkách.
Vzhľadom na dôležitosť budovania črevnej mikrobioty, budovanie slizničnej a celkovej imunity dieťaťa, je vhodné preferovať dojčenské mlieka, ktoré obsahujú mimo iné živiny, napr. nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny, tiež prebiotické oligosacharidy.