Vhodné hračky
Batoľatá začínajú milovať hry využívajúce ich predstavivosť a hranie určitých úloh, čo im umožní nácvik spoločenských aktivít a dovolí im usmerniť pocity sklamania a hnevu. Pomaly teda prichádzajú na scénu rôzne kostýmy, domáce a záhradné pomôcky, ako je metlička, hrabličky, fúrik, riad atď., napodobeniny domácich spotrebičov, bábiky a kočiariky, autá, vlaky atď.
Môže vás však prekvapiť, že sa deti s mnohými kúpenými hračkami vôbec nehrajú a, naopak, obľúbia si tie najjednoduchšie hračky alebo len rôzne predmety z domácnosti, ktorým vo fantázii prisúdia veľa spôsobov použitia. Papier a rôzne pastelky na kreslenie zaujmú dieťa zhruba od roka a pol a budú ho už sprevádzať celý život.
Rôzne kuchynské pomôcky sú krásnym zdrojom rámusu, dá sa v nich preniesť mnoho vecí a využiť ich ako skrýše. Hračky, pri ktorých si dieťa musí niečo predstaviť a samo si ich zložiť, ako sú puzzle, kocky, stavebnice, sú zvyčajne obľúbenejšie ako hotové „výrobky“ s reálnymi detailmi.
Čo robiť s dieťaťom doma aj vonku?
Aj doma môžete robiť s dieťaťom mnoho vecí. Stačí ho napríklad vpustiť do skrinky s hrncami a panvicami a plastovými potrebami. V kúpeľni môže prelievať vodu z pohárika, púšťať lodičky alebo sa hrať s bublifukom. Vytiahnite zo šuplíka bezpečné voskovky, kriedy alebo prstové farby a veľký papier a nechajte dieťa vyskúšať prvé čarbanie.
Vyskúšať môžete už aj plastelínu a vymodelovať oteckovi napr. slimáka. Môžete sa spolu hrať s loptami, tancovať, spievať, obliekať dieťa do vlastných starých šiat a topánok. Ak vám neprekáža neporiadok, pustite sa s dieťaťom do pečenia jednoduchých sušienok a nechajte ho vykrajovať a posýpať.
Zapojiť ho môžete aj do ľahkých domácich prác – dávanie bielizne do práčky, jazda s vysávačom, utretie stola. Jednou z najdôležitejších spoločných činností je čítanie – dieťa sa učí zvuky a význam slov, ale aj intonáciu a rytmus reči. Batoľatá približne od roka a pol už zaujme aj samotný príbeh a môžu si pri ňom rozvíjať svoju predstavivosť.
Kam inam ísť vonku ako na detské ihrisko?
Určite stojí za to ísť len tak do parku, do lesa, do ZOO. Môžete využiť dni otvorených dverí napr. na požiarnej stanici, navštíviť detské divadelné alebo hudobné predstavenie, zájsť do miestnej knižnice alebo do múzea pre deti. Mestské deti ocenia zvieratká na farme, naopak, vidiecke zaujme napr. veľká železničná stanica.
Chlapcom stačí k spokojnosti, ak objavíte stavenisko s bagrami a žeriavmi, dievčatá napr. poteší stavanie domčekov v lese. Využite strávený čas na ukázanie rôznych vecí, rozprávajte sa s dieťaťom o všetkom, čo cestou vidíte. Uvidíte, že každý deň sa dá stráviť inak.
Mohlo by vás zaujímať: Psychomotorický vývoj dieťaťa medzi 1. a 2. rokom
Máme pre vás tiež tip na tvorenie! Zostala vám doma prázdna dóza od Nutrilonu? Vyrobte z nej vkladačku pre svojich malých nezbedníkov, pokojne aj s ich pomocou. Spoločná zábava je tak zaručená od začiatku až do konca.
Ako na to?
Vezmite si prázdnu dózu. Obkreslite vybrané tvary a opatrne ich vyrežte.
Dózu natrite bielou farbou a nechajte ju trochu zaschnúť.
Okraje natrite farebne podľa tvaru, ktorý sa bude do dózy vhadzovať. Nechajte všetko schnúť aspoň 24 hodín.