Dôležitá psychika maminky
V súčasnej dobe je už veľká časť sestričiek v pôrodniciach preškolená a sú to takzvané "Baby Friendly pôrodnice", stále ale ostáva jeden podstatný problém - nedostatok času na maminku a bábätko. Je potrebné venovať prvému priloženiu a celému procesu kojenia v prvých dňoch zvýšenú pozornosť, pretože to sú dni, ktoré sú pre správny rozbeh kojenia najzásadnejšie.
Ak mamička nebude mať potrebný záujem a starostlivosť zo strany zdravotníkov už v pôrodnici, je časté, že o to viac musí maminka doma bojovať sama. Keď už je novopečená maminka prepustená domov s miminom je dobré, aby kojenie fungovalo. Ak funguje kojenie, maminka je spokojná, dostavujú sa pocity pohody a pociťuje vzájomné prepojenie medzi sebou a dieťaťom. Zároveň s tým je podporené aj popôrodné hojenie.
Pomoc v náročnom šestonedelí
Šestonedelie je pre ženu samo o sebe náročné, dochádza ku hojeniu rán, v prípade cisárskeho rezu ide dokonca o pooperačný stav, pri ktorom je žena nútená sa plne venovať dieťaťu, zároveň je sama vyčerpaná a potrebuje nabrať silu. Po pôrode zároveň dochádza k vyrovnávaniu hormonálnych hladín, čo môže viesť ku podráždeniu, často ku prechodnej plačlivosti. A predovšetkým, je tu nová rola - rola rodiča, s ktorou sa nie len maminka ale i otecko musia vyrovnať.
Aj keď je mimino vytúžené, pochyby môžu prísť. Pokiaľ sa problém s kojením objaví, ľahko potom vznikajú pocity viny, ktoré žena v šestonedelí vníma ako vlastné zlyhanie. Tak to ale nie je. Je potrebné maminku podporiť v tom, že sú cesty, ktoré môžu pomôcť ku spokojnému kojeniu.
Nechajte si poradiť od laktačnej poradkyne
V prípade, že sa kojenie príliš nedarí, alebo si nie je maminka istá, je dobré poradiť sa s laktačnou poradkyňou. Laktačná poradkyňa je preškolená Inštitútom pre podporu dojčenia a zúčastňuje sa pravidelných tematických konferencií. Môže pomôcť v otázkach správneho priloženia, niekedy si maminka nie je istá či mimino skutočne saje alebo nie. Taktiež je tu otázka výberu polohy.
Zoznam laktačných poradkýň nájdete na stránkach Inštitútu pre podporu dojčenia.
Pomoc pri hľadaní správnej polohy na dojčenie
Mamičky často volia klasickú polohu - tzv. Madonu, nie vždy je táto poloha pre všetky miminá tá najlepšia. Sú bábätká, ktoré sa horšie prisávajú, sú viac spavé. Niektoré mamičky majú veľa mlieka a bábätko sa pri pití zadúša, iné naopak riešia problém s nedostatočnou tvorbou mlieka. V týchto všetkých ohľadoch môže pomôcť laktačný poradca. Laktačný poradca môže svojou radou pomôcť aj pri kojení starších dojčiat.
U starších dojčiat býva najčastejším problémom bojkot kojenia, rastový špurt. Sú situácie, ktoré skúsená mamička zvládne sama vzhľadom k predchádzajúcim skúsenostiam a vďaka svojej intuícii. Pokiaľ si však nie je istá, či nastal nejaký akútny problém, je vhodné sa včas obrátiť na odborníka. Veľmi dôležité je uistiť mamičku v tom, čo robí správne.
Stres a jeho vplyv na dojčenie
Nemenej dôležitý je pokoj a pocit pohody, pretože samotný stres môže mať vplyv na samotné kojenie aj z hľadiska produkcie mlieka. Za svoje otázky sa mamička nemusí hanbiť, je to úplne normálne, hoci je kojenie prirodzená súčasť materstva, je dobré sa včas poradiť.
Opýtaj sa svojej poisťovne
Návštevu laktačného poradcu si mamička hradí sama, stretnutie trvá podľa potreby, približne 1 - 1,5 hodiny. Väčšina laktačných poradcov dochádza za mamičkou domov, čo je cesta k tomu, aby sa mamička pri dojčení cítila čo najviac komfortne a mala možnosť položiť všetky otázky. Laktačný poradca potom vystaví mamičke potvrdenie o platbe. Niektoré zdravotné poisťovne túto službu dojčiacim mamičkám preplácajú, záleží však na aktuálnych podmienkach danej ZP.