Spojitosť medzi zdravím dieťaťa a zdravím jeho matky
Ako väčšina budúcich mamičiek vie, vyvážená a pestrá strava a dbanie o svoje zdravie počas tehotenstva pripravuje bábätku dobrý štart do života. V minulých rokoch sa však ukázalo, že dopad mamičkinho zdravotného stavu a výživy na zdravie dieťatka je omnoho zásadnejší a dlhodobejší, ako sa doposiaľ predpokladalo.
Desaťročná štúdia rôznych ochorení ukázala vedcom, že existujú väzby medzi zdravotným stavom detí v čase pôrodu a ich budúcim sklonom k srdcovým chorobám a ďalším zdravotným problémom v dospelosti.
Výskumom a spracovaním informácií od mamičiek a ich detí po celom svete vedci zistili, že nevhodná výživa v ranom veku značne prispieva k zdravotným problémom v dospelosti, ale aj naopak. Pestrý jedálniček a výživa môže mať pozitívny vplyv do budúcnosti.
Epigenetika: Kľúč k zdraviu detí v dospelosti
Dieťa má od svojho počatia dané jedinečnú genetickú výbavu, ktorá ho sprevádza celý život. Gény sú stále, ale ich aktivita môže byť ovplyvnená vonkajším prostredím. Jednotlivé časti génov môžu byť podľa potreby „vypnuté“ či „zapnuté“. Tieto časti nazývané epigenómy sa vplyvom vonkajších vplyvom vypínajú a zapínajú, a tým „aktivujú“ alebo „uspávajú“ jednotlivé gény.
Aktivácia epigénov (tzv. epigenetická adaptácia) najviac prebieha práve v ranom vývoji dieťaťa – od počatia po batoliaci vek.
Ako môže nutričné programovanie v ranom veku ovplyvniť práve teraz
Porozumenie tomu, aký efekt má výživa na bunky a orgány, je základom nutričného programovania v ranom veku.
Na základe niekoľkých desaťročí komplexného výskumu a analýz výživy mamičiek, a ich detí dnes nutričné programovanie v ranom veku pomáha mamičkám správne sa stravovať a nastaviť tú správnu rovnováhu aj v jedálničku svojho dieťatka podľa jeho aktuálnych výživových potrieb, aby sa správne vyvíjalo a bolo aj v dospelosti čo najzdravšie.