K zapareniu zadočka dochádza pôsobením zvyškov stolice na koži v teplom prostredí pod plienkami. Koža sčervenie, svrbí a bolí. Zapareniny môžu vzniknúť v celej oblasti krytej plienkami: zadok, triesla, prirodzenie, podbruško.
Tipy na starostlivosť o zaparený zadoček
Často dieťa prebaľujte, nenechávajte ho dlho v mokrých plienkach.
Po každej stolici jemne, ale dôkladne umyte zadoček vodou a osušte. (Praktickou pomôckou na očistenie zadočku na prechádzke a na cestách sú vlhčené obrúsky.)
Pred zabalením do čistej plienky ošetrite zadoček tenkou vrstvou ochrannej masti. Môžete si vybrať – napr. Bepanthen masť, masť pripravenú v lekárni či iné. Výberu venujte veľkú pozornosť!
Na čo si dať pozor pri výbere krému na zadoček
Pre dennú starostlivosť o zadoček je dôležité, aby aplikovaná masť neobsahovala alergizujúce látky – konzervačné látky, parfumy. Masti so zinkom alebo dezinfekčnými prísadami používame predovšetkým pri liečbe už poškodenej pokožky, preto na každodennú preventívnu starostlivosť o zadoček dieťatka sú vhodnejšie prípravky bez zinku a alergizujúcich prísad.
Čo robiť so zapareninami
Môže sa stať, že aj pri starostlivom ošetrovaní zadočku dôjde k vytvoreniu mokvavých ložísk - zaparenín. V takejto situácii nechajte zadoček voľne vetrať, mokvavé miesta môžete ošetriť genciánovou violeťou a následne použiť liečebné masti. Poradiť sa s lekárom je namieste. K podráždeniu zadočku môže prispieť aj novo zaradená potravina do jedálneho lístka dieťatka.
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3