Vývoj mozgu: príroda stavia super-orgán
Život vášho dieťaťa začína jednou bunkou. Tá sa ďalej delí až miliónkrát, čím sa plod (dieťatko) vyvíja a ďalej rastie – ide o proces zvaný imprinting. V čase, kedy sa dieťa narodí, má jeho mozog už 100 miliard nervových buniek (neurónov), z ktorých každá má asi 2 500 spojov (synapsií) s ostatnými bunkami pre prenos informácií.
Všetky tieto neuróny a synapsie hrajú životne dôležitú úlohu v telesných, duševných a emocionálnych procesoch. Umožňujú nám myslieť, pohybovať sa, tráviť jedlo a komunikovať pomocou nervov a hormónov, ktoré spolupracujú medzi všetkými orgánmi v našom tele.
Počas prvých 2 rokov života vášho dieťaťa sa ďalej vyvíja veľmi rýchlo mozog. Nervové bunky – neuróny si tvoria až 2 milióny nových spojení za sekundu, aby vytvorili 15 000 nových spojení – synapsií na 1 neurón. V rovnakú chvíľu mení detský mozog svoju štruktúru – ide o proces zvaný selektívne osekávanie alebo selektívny pruning. Umožňuje spojeniam, ktoré sa nevyužívajú alebo nie sú trénované, aby zakrpatela a uvoľnila miesto novým.
Vznik nových mozgových buniek, ich nových spojení aj ich selektívne osekávanie sú nevyhnutné pre vývoj zdravého a správne fungujúceho mozgu.
Správna výživa je zásadná pre zdravý vývoj mozgu
Mozog má z celého tehla najvyššie nároky na energiu. Rovnako ako túto energiu, potrebuje správne množstvo a vyvážený pomer určitých živín, aby sa rozvíjal a dobre fungoval.
Príkladom živín pomáhajúcim vývoju mozgu, sú Omega-3 mastné kyseliny. Tie hrajú úlohu pri tvorbe membrán (obalov mozgových buniek) a synapsií (spojení), produkcii prenášačov informácií tzv. neurotransmiterov a pri stavbe selektívnych spojení, ako sú tie medzi okom a zrakovým lalokom v mozgu.
Nutričné programovanie v ranom veku pre zdravý vývoj mozgu
Dodržiavanie zásad nutričného programovania v ranom veku počas tehotenstva a v prvých rokoch života dieťaťa môže mať prospešný vplyv na vývoj jeho mozgu aj na zdravie mozgu v dospelosti.
Pravidelný prísun kvalitných živín (obsahujúcich okrem iného aj LCP mastné kyseliny) počas tohto prudkého rozvoja vo vývoji ľudského mozgu pomôže dieťaťu minimalizovať riziko duševných, emočných a telesných problémov aj neskôr v dospelosti. Zakladá aj vhodné podmienky pre celoživotný psychický rast a schopnosť učiť sa.