Ako s deťmi lepšie zvládnuť prechod na letný čas?

Pre niektorých z nás je veľmi náročný, iní ho sotva zaznamenajú. Príchod jari sprevádza nielen oteplenie a štebot vtáčikov, ale aj nepopulárna zmena času. Ukrojíme si hodinu z odpočinku v posteli (čo zvyčajne nevíta nikto s nadšením, pokiaľ sa naše dieťatko práve nenachádza v náročnej vývinovej fáze, keď sú pre nás noci skôr za trest). Po prechode na letný čas budú rána o niečo tmavšie, no večery na ihriskách sa príjemne predĺžia.

Čo je pre dospelého otázka niekoľkých ospalých rán, to môže citlivé vnútorné hodiny našich detí poriadne „rozhodiť“. Problémy so spánkom ovplyvňujú ich náladu, bolesti hlavy aj imunitu. Čo môžeme urobiť, aby sa naše zlatíčka ľahšie naladili na letný čas bez zbytočných sĺz? Prinášame vám 5 praktických tipov, ako ich režim prispôsobiť tak, aby si zmenu času z druhej na tretiu takmer nevšimli.

1. S predstihom posuňte čas večerných rituálov

Namiesto náhleho skoku skúste už týždeň pred zmenou času posúvať večerný režim – večeru, kúpanie aj zaspávanie – každý deň o 10 až 15 minút skôr. Vďaka tomu si detský organizmus zvykne postupne a prechod nebude taký prudký.

2. Pustite si do perín ranné svetlo

Detské telo sa riadi svetlom – ranné slnko pomáha nastaviť biorytmy a večerná tma signalizuje čas na spánok. Po zmene času preto skúste ráno vpustiť do izby čo najviac prirodzeného svetla alebo sa s deťmi hneď po prebudení vyberte na krátku prechádzku von. Ich telá sa rýchlejšie prispôsobia novému režimu.

3. Pozor na modré svetlo pred spaním

Modré svetlo z obrazoviek (tabletov, telefónov, televízorov) môže potláčať tvorbu melatonínu – hormónu spánku. Minimálne hodinu pred spaním obmedzte pozeranie rozprávok a venujte sa spoločnému čítaniu alebo pokojnej hre. Tiež zatiahnite závesy, aby deti nerušilo ani svetlo pouličnej lampy.

4. Pohyb a čerstvý vzduch

Dostatok pohybu počas dňa pomáha deťom ľahšie zaspať a spať pokojnejšie. Ak vám to rodinný program umožňuje, doprajte si výživnú popoludňajšiu prechádzku alebo pobyt vonku, aby deti využili prirodzenú únavu na jednoduchšie zaspávanie. To je obzvlášť dôležité u predškolákov a školákov, ktorí potrebujú ďalší deň podávať stabilný výkon.

5. Skúste sa nesťažovať na zmenu času pred deťmi

Posledný tip je hlavne pre rodičov starších detí. Pamätajte, že ste pre svoje deti najväčším vzorom. Ak sa pokúsite vnímať zmenu času s pokojom, pravdepodobne ju aj vaše deti prijmú s väčším nadhľadom. Ak budú opakovane počuť, že sa na posun času sťažujete, budú mať tendenciu preberať váš negatívny postoj.

Držíme palce, nech vám zmena času nenaruší rodinnú pohodu, a prajeme veľa slnečných jarných dní!

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x