Ako vzniká krvácanie v nose?
V prednej časti nosového septa sa totiž nachádza veľké množstvo vetvičiek tepien, ktoré sú veľmi náchylné k mechanickému či inému poškodeniu. U detí sa tak krvácanie z nosa ľahko objavuje po úraze danej oblasti, ale často sprevádza aj rôzne detské infekčné ochorenia, napríklad chrípku alebo iné virózy.
Kedy krvácaniu z nosa treba venovať pozornosť?
Časté krvácanie z nosa môže byť samozrejme prejavom aj iného ochorenia. Vyskytuje sa napríklad u detí s porušenou pevnosťou ciev, poruchou zrážanlivosti krvi, vyšším tlakom a podobne. V týchto prípadoch je potom krvácanie častejšie a väčšinou trvá dlhšie.
Kedy kontaktovať lekára?
Pri opakovaných krvácaniach, bez inej zjavnej príčiny, by ste mali kontaktovať pediatra, prípadne by malo byť uskutočnené ORL alebo iné odborné vyšetrenie, podľa posúdenia detským lekárom.
Ako krvácanie zastaviť?
Doma by sa krvácanie z nosa dieťaťa malo zastaviť po jednoduchom manévri – niekoľkominútovom stlačení nosného krídla ku nosovému septu na strane nosného východu, kde je dané krvácanie (stlačenie nosa ako pri smrkaní).
Prvá pomoc pri krvácaní z nosa
odporúča sa záklon hlavy, pri ktorom by postihnutý mal sedieť nad umývadlom,
nos je dôležité stláčať,
dieťa by malo byť v pokoji,
pri krvácaní pomáha priloženie studeného obkladu na zátylok a nos dieťaťa, kedy reaktívne dôjde k stiahnutiu ciev v nose, a tak k lepšiemu a rýchlejšiemu zastaveniu krvácania.