Nápady na veľkonočné aktivity s deťmi

Veľká noc so svojimi štyrmi dňami voľna priam nabáda k tomu, aby sme spomalili a užili si kvalitný čas so svojou rodinou. Čím spestriť program, aby bavil aj našich malých zajačikov? Vybrali sme pre vás štyri jednoduché aktivity, ktoré zvládnete aj bez veľkých príprav – zato s veľkým nadšením všetkých zúčastnených. Sú vhodné pre batoľatá, predškolákov aj školopovinné deti.

Little boy painting easter eggs with his mother
  1. Vajíčkový „treasure hunt“: hľadanie pokladov nielen na záhrade
    Vzrušujúce hľadanie pokladu, ktoré sa zaobíde bez pirátov alebo mapy vo fľaši. Schovajte na záhrade alebo doma vajíčka (farbené, čokoládové, dekoratívne…) a vyzvite malých objaviteľov do akcie. Stavíme sa, že neprestanú, kým ich všetky „nepochytajú“.

TIP: Možno viete, že na Veľký piatok sa otvára zem so skrytými pokladmi. To je skvelá príležitosť, ako obyčajnú prechádzku zahaliť do tajomna a povzbudiť deti, aby si viac všímali svoje okolie. Vezmite ich do lesa a počas desiaty alebo stavania lesného domčeka schovajte na vhodné miesto malý poklad (odporúčame napríklad sklenené guľôčky). Pripomeňte deťom legendu o Veľkom piatku a skúste spolu „prečesať“ okolie. Nadchne ich, že sa „rozprávka“ premenila na skutočnosť.

  1. Spoločné tvorenie: veľkonočné zajačiky a kuriatka
    Postačí vám to, čo máte doma: rolky od toaletného papiera, papierové taniere, farebný alebo krepový papier, šnúrky, gombíky… Pozrite si na internete jednoduché návody a vyrobte si sliepočku, zajačika s uškami alebo košík s pestrofarebnými vajíčkami. My sme si obľúbili lepenie 2D zvieratiek na špajdle, ktoré potom zapichnete do kvetináčov. Takto prebudíte jar nielen v deťoch, ale aj vo svojom domove.

  2. Prírodné farbenie vajíčok: späť ku koreňom
    Na farbenie vajíčok nemusíte zháňať OVO farby. Cibuľové šupky vyčaria zemito hnedú, červená kapusta modrú, kurkuma žltú. Ak vajíčka pred varením zabalíte do pančuchy s kúskom listu alebo kvetu, vznikne krásna odtlačená ozdoba – čisto prírodný a kúzelne nepravidelný vzor. Deti sa zabavia nielen tvorivou činnosťou, ale zároveň spoznajú, aká silná čarodejnica je matka príroda.

  3. Veľkonočné pečenie: vôňa domova a sladké tradície
    Ideálna príležitosť, ako jednoducho zapojiť deti do tradícií. Mazanec, judášky alebo veľkonočný baránok sa pečú po celé generácie – a malé rúčky môžu pomáhať s prípravou cesta, potieraním vajíčkom aj sypaním hrozienok.

TIP: Ak sa vám nechce pripravovať cesto, skúste jednoduché sušienky v tvare vajíčok, sliepočiek alebo zajačikov. Deti si ich môžu samy vykrajovať a zdobiť podľa vlastnej fantázie. V niektorých pekárňach tiež zoženiete hotové veľkonočné perníčky, ktoré si doma môžete dozdobiť.

Veľká noc nie je o dokonalosti, ale o radosti. Možno niečo nevyjde podľa plánu, možno bude viac farby na rukách než na vajíčkach. A to je úplne v poriadku! Tie najkrajšie spomienky totiž často vznikajú z drobných nehôd a improvizácií. Prajeme vám Veľkú noc plnú smiechu, jarného slnka a spoločného tvorenia.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x