Príčiny zaparenín
Koža malého dieťaťa je jemná a tak aj viac vnímavá k dráždivým účinkom exkrétov. Samozrejme, že v prípade horšieho udržovania hygieny, najmä neskoršej výmene plienok pri prebaľovaní, bude tendencia k rozvoju zapareného zadočka rýchlejšia.
Zapareniny u staršieho dieťaťa môžu samozrejme vznikať aj v inej lokalizácii a z iných dôvodov. Väčšinou je to všade tam, kde sú záhyby kože, ktoré nie sú dostatočne voľné pre prístup vzduchu, kde je zvýšené hromadenie potu alebo mazu a podobne.
Ako bojovať so zapareným zadočkom?
Najlepšou obranou je samozrejme prevencia. Najvhodnejšie je:
používať plienky na jedno použitie,
plienky je potrebné meniť tak, aby koža bola stále suchá a čistá,
pri výbere spodnej bielizne je potrebné dbať na to, aby nebola z umelého vlákna,
po umytí nechajte vysušiť zadoček bábätka na vzduchu (pri dojčati ho položte na nepremokavú položku v teplom prostredí, u väčších detí ich nechajte trosku v lete pobehovať bez plienky),
môžete takisto skúsiť potrieť zadoček materským mliekom, ktorý ma všeobecne hojivé účinky.
pred zabalením do čistej plienky ošetrite zadoček tenkou vrstvou ochrannej masti. Môžete si vybrať – napr. Bepanthen masť, masť pripravenú v lekárni či iné. Výberu venujte veľkú pozornosť!
Je možná prevencia?
Najlepšou prevenciou je pri výmene plienky opláchnuť kožu vlažnou vodou a utrieť ju na to určeným textilným obrúskom. Obrúsky sú väčšinou už navlhčené, a teda pripravené k očisteniu dieťaťa. Na ošetrenie zadočka môžete po očistení použiť prípravky, ktoré sú určené priamo na tento účel. V prípade objavujúceho sa začervenania je potrebné zabezpečiť dostatočný prístup vzduchu ku koži. Ak je to možné, nechajte dieťa rozbalené.
Na čo si dať pozor pri výbere krému na zadoček
Pre dennú starostlivosť o zadoček je dôležité, aby aplikovaná masť neobsahovala alergizujúce látky – konzervačné látky, parfumy. Masti so zinkom alebo dezinfekčnými prísadami používame predovšetkým pri liečbe už poškodenej pokožky, preto na každodennú preventívnu starostlivosť o zadoček dieťatka sú vhodnejšie prípravky bez zinku a alergizujúcich prísad.
Čo ak sa zaparený zadoček nezlepšuje?
Ak sa zapareniny nelepšia, kontaktujte svojho praktického lekára. Vzhľadom k pridruženej plesňovej infekcii sa potom užívajú špeciálne krémy alebo iné prostriedky, ktoré majú spoločne so sušením priaznivý účinok.
Prečítajte si dalšie články z kategórie Starostivosť o novorodenca a dojča