Poruchy správania a hyperaktivita
Ak máte doma ratolesť, ktorá sa práve chystá do škôlky a vy si neviete ani len predstaviť, že vydrží desať minúť pokojne sedieť, potom je celkom možné, že vaše dieťa trpí ADHD, čiže poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Ak má navyše aj problémy s hrubou motorikou, treba navštíviť odborníka, aj keď v tomto veku ešte presná diagnóza nie je istá.
Kedy sa môžu prvýkrát objaviť problémy správania?
Hyperaktívne deti mávajú už v prvých rokoch života problémy, najmä so spánkom a prijímaním potravy. Starším deťom zasa dlho trvá, kým zaspia (až 56 % detí s ADHD v porovnaní s 23 % zdravých detí). U mnohých z nich sa objavujú problémy s častým budením sa. Tieto deti tiež veľmi často škúlia, majú zlú motorickú koordináciu, trpia poruchami správania a učenia (dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia, dysortografia).
Čo môžete urobiť sami
Vyžaduje to predovšetkým obrovskú trpezlivosť. Pripravte sa na každodenný boj, ktorý nie vždy vyhráte. Sústreďte sa najmä na rozvoj hrubej motoriky a dôsledne s dieťaťom cvičte. Je to pre jeho dobro. Rodičia majú niekedy problém akceptovať fakt, že ich dieťa potrebuje špeciálnu starostlivosť, veď oni predsa tiež dozreli a nepotrebovali cvičiť a robiť veci navyše. Ideálna metóda cvičenia s dieťaťom by mu mala byť „ušitá“ na mieru. Dôležitá je tiež komplexnosť – jeden odborník to sám nezvládne.
Koho zapojiť do starostlivosti o dieťa s poruchou pozornosti a správania?
Fyzioterapeuta – zameriava sa na správny rozvoj hrubej motoriky, senzomotoriky.
Logopéda – pomáha s vývojom reči, koncentráciou pozornosti a grafomotorikou.
Špeciálneho pedagóga – pomáha rozvíjať percepčné, motorické a kognitívne funkcie, ktoré dieťa potrebuje pri písaní, čítaní, počítaní atď.
Psychológa – sleduje aktuálny vývoj psychických funkcií a je koordinátorom, ktorý terapiu riadi, aby dieťa nebolo preťažené.
Neurológa – sleduje dieťa po neurologickej stránke.
Ortoptika – úzko špecializovaného odborníka, ktorý sa zaoberá nielen liečbou škúlenia a tupozrakosti, ale aj screeningom očných patológií u detí.
Učiteľa – spolupracuje so všetkými vyššie uvedenými odborníkmi a s rodičmi.
A povzbudenie na záver: Chyba nie je vo vašom spôsobe výchovy, to si veľkými písmenami napíšte niekam na stenu!
Moho by vás tiež zaujímať: Ako naučiť deti upratovať hračky