1. Množstvo/kvalita materského mlieka
Objem materského mlieka, ktoré vaše telo produkuje, sa plne prispôsobuje hladu dieťaťa a jeho zloženie sa v priebehu času prispôsobuje jeho výživovým potrebám. A to nielen počas mesiaca, ale aj zo dňa na deň a tiež v čase od začiatku do konca dojčenia.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Má moje bábätko dostatok mlieka?
2. Dojčenie pomáha upevneniu citového vzťahu
Samotný akt toho, že pri dojčení držíte vlastné dieťa v náručí, je spôsob, akým vás príroda nabáda ku kontaktu akým je reč, očný kontakt a hojdanie. Táto blízkosť matky a dieťaťa poskytuje teplo a pohodlie a zároveň stimuluje všetkých päť zmyslov bábätka - dotyk, zrak, čuch, sluch aj chuť.
Vedeli ste?
Keď sa dieťa narodí, jeho oči dokážu zaostriť na vzdialenosť len 20-37 cm. Dojčenie ho k vám priblíži natoľko, aby mohlo sledovať vaše rysy a výrazy v tvári.
3. Dojčenie má zdravotné výhody aj pre vás
Dojčenie stimuluje uvoľňovanie hormónu známeho ako oxytocín . Keď sa vaše dieťa prvýkrát prisaje, tento hormón spustí odtekanie mlieka a zároveň začne sťahovať maternicu. Toto sťahovanie vás chráni proti popôrodnému krvácaniu a napomáha tomu, aby sa vaša maternica vrátila do svojej pôvodnej veľkosti. Hormón oxytocín - niekedy tiež známy ako hormón lásky - má tiež pozitívny vplyv na vaše pocity vďaka nemu sa cítite pri dojčení uvoľnená a spokojná, takže dojčenie je pre oboch pokojný okamih.
Nedávne štúdie zistili, že dojčenie má pre vaše telo aj ďalšie výhody:
psychologické - znížená úroveň stresu,
zlepšenie metabolizmu,
znižuje riziko vzniku osteoporózy (rednutia kostí),
znižuje riziko rakoviny prsníka či vaječníkov.
4. Materským mliekom k silnejšej imunite
Materské mlieko obsahuje kombináciu ochranných látok vrátane protilátok a prebiotických oligosacharidov, ktoré pomáhajú deti chrániť proti chorobám. Prebiotické oligosacharidy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v materskom mlieku, sú špeciálne živiny, ktoré podporujú rast užitočných baktérií v tráviacom systéme. Primerané množstvo týchto baktérií pomáha telu bojovať so škodlivými baktériami a posilňujú tak zvnútra prirodzenú obranyschopnosť.
Vaše dieťa potrebuje neustálu zásobu polynenasýtených mastných kyselín , ktorú od narodenia dostáva z vášho materského mlieka, pretože tie pomáhajú vývinu jeho mozgu, zraku a nervového systému . Mali by ste teda aj naďalej jesť napríklad ryby, ktoré sú na polynenasýtené mastné kyseliny bohaté. Ak z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete, vyberte pre svoje dieťa stravu s pridanými polynenasýtenými mastnými kyselinami označovanými ako AA a DHA.
Dojčenie má pozitívny vplyv na chudnutie po pôrode
Dojčenie je zároveň prirodzeným a zdravým spôsobom, ako sa môžete zbaviť časti tukov, ktoré si vaše telo počas tehotenstva ukladalo. Postupný úbytok hmotnosti je najprirodzenejší a výskumy preukázali, že dojčiace matky sa vracajú na svoju predtehotenskú hmotnosť skôr a pravdepodobnejšie si ju tiež udržujú.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Jedálniček pre dojčiace matky.