Správne načasovanie
Na základe záverov štúdií uskutočnených v poslednej dobe zaujali k problematike zavádzania tuhej stravy stanovisko aj odborné lekárske spoločnosti. Podľa tohto stanoviska je za najvhodnejšie obdobie pre zavádzanie nemliečne stravy u zdravých detí určí na základe fyziologického vývoja dieťaťa lekár. U dojčených detí je to najneskôr po 6. mesiaci veku. Zároveň s prvými príkrmami by sa mali postupne zavádzať všetky alergény.
Nebolo preukázané, že by odďaľovanie aj potenciálne alergénnych nemliečnych príkrmov za uvedenú hranicu viedlo k zníženiu alergických ochorení. Práve obdobie prvých príkrmov je optimálny pre stretnutie aj s potravinovými antigénmi a navodenie imunitné tolerancie - teda prijatie cudzorodé látky bez alergickej reakcie organizmu.
Podľa súčasného pohľadu na vývoj imunitný orálny tolerancie je doložené, že neskoršie (ale aj príliš skoré) zavádzanie príkrmov môže naopak viesť k častejším alergickým ochorením u detí so zvýšeným aj nízkym rizikom vzniku alergií. Toto platí najmä pre lepok, ktorý je nutné podať včas - najneskôr do ukončeného 6. mesiaca, kým je dieťa ešte z väčšej časti dojčené.
Do 6. mesiaca je doporučované výhradne dojčenie materským mliekom, ktoré najlepšie pripravia imunitu dieťaťa.
Ako postupovať s príkrmami
Príkrmy môžu postupne obsahovať:
zeleninu - napríklad mrkvu, zemiaky, brokolicu,
zeleninu môžme skombinovať s mäsom,
múku aj z lepkových obilnín,
vajíčka - žĺtok musí prejsť varom, bielok nie je pre deti do jedného roku vhodný!,
ovocné pyré,
ryžové a obilné kaše,
výrobky z mlieka (mliečne výrobky nepodávame u detí s preukázanou ABKM).