Ako postupovať pri popálení dieťaťa?
V prvom rade je nutné odstrániť zdroj, ktorý dané poškodenie organizmu vyvolal:
pri zasiahnutí elektrickým prúdom je nutné prerušiť jeho prívod a ďalej postupovať podľa potreby,
pri obareninách je potrebné odstrániť časť odevu, ktorá je presiaknutá vriacou tekutinou,
pri horení odevu je nutné zabrániť prístupu kyslíka k ohňu za použitia nehorľavých materiálov (nikdy však nie z umelých hmôt).
Dieťa neustále sledujte, pretože u neho môže dôjsť k rozvoju šoku. Udržujte ho v teple aby neprechladlo a pri strate vedomia postupujte podľa pokynov resuscitácie.
Popáleniny – ako ich ošetriť?
Popálenú plochu by sme mali chladiť obkladmi namočenými do studenej a čistej vody alebo ešte lepšie (napríklad prsty končatiny) pod prúdom studenej pitnej vody. Chladenie robíme až do doby ďalšieho odborného zákroku. Ideálne je, ak k obkladom použijeme sterilný zdravotnícky materiál.
Na postihnuté plochy kože by sme nemali nič aplikovať, nemali by sme prepichovať prípadné pľuzgiere alebo odstraňovať z poranených miest prípadné nečistoty. To všetko patrí do rúk zdravotného pracovníka.
Musíme si pamätať, že v odbornej ambulancii by malo byť ošetrené každé popálené dieťa do dvoch rokov veku, nezávisle na veľkosti a rozsahu popálenia, ďalej dieťa staršie ako dva roky s popáleninami tváre, sedacích svalov, genitálií a s popáleninami končatín. Lekársku pomoc by mali vyhľadať aj všetci pacienti s popáleninami väčšími ako je 10 % povrchu tela.
Pripravte sa na neočakávané situácie! Prečítajte si ďalšie články o poskytovaní prvej pomoci deťom.