Oligosacharidy – o akú ingredienciu sa jedná?
Treťou najvýznamnejšou zložkou materského mlieka sú oligosacharidy (galaktooligosacharidy – GOS), a zjednodušene povedané sú vhodnou „stravou“ pre „priateľské“ baktérie v črevách. Vytvárajú priaznivé podmienky pre rast zdraviu prospešných baktérií a naopak brzdia rast tých škodlivých.
Prospešné látky – ktoré to sú, a prečo by nás mali zaujímať?
Vedci zisťujú, že priateľské baktérie, ktoré sa človek snaží prijímať v potrave pre ich pozitívny vplyv na zdravie, nie sú samy o sebe také prínosné. Potrebné sú i prospešné látky, ktoré vznikajú v priebehu procesu ich metabolizmu. Ide konkrétne o:
- Mastné kyseliny s krátkym reťazcom - vyživujú črevnej steny
- Enzým laktáza - pomáha štiepiť laktózu z mlieka
- Kyselina mliečna - podstatná pre tráviaci systém
- Navyše sa znižuje PH v črevách (vhodné prostredie pre množenie prospešných baktérií a bráni vzniku patogénov)
Pojmy v kocke
- Živé priateľské/prospešné baktérie (obzvlášť baktérie mliečneho kvasenia) majú okrem iného pozitívny účinok na črevnú mikroflóru. Môžeme ich nájsť v niektorých potravinách, napríklad v jogurte.
- Oligosacharidy – výživa pre priateľské baktérie. Jedná sa o typ rozpustnej vlákniny, ktorá podporuje množenie priateľských baktérii v črevách.
- Prospešné látky – výsledok práce priateľských baktérií počas metabolického procesu a zvyšné časti buniek prospešných baktérií.