Čo sa deje vnútri vášho tela?
Aj keď je príchod vášho bábätka ešte ďaleko, vaše prsia a mliečne žľazy sa už pripravujú na dojčenie. Prsia sú citlivé a napäté. Čoskoro začnú produkovať jemnú žltú tekutinu, zvanú mledzivo. To je plné živín a po narodení bude prvou potravou, ktorú bude vaše dieťa piť, skôr ako sa začne v mliečnych žľazách tvoriť skutočné mlieko.
Váš lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste vymenili klasickú podprsenku za tehotenskú, ktorá je špeciálne prispôsobená rastúcim prsiam. Aj keď nebolo dokázané, že by kostice v podprsenke nejako škodili, je lepšie vyberať špeciálnu tehotenskú bielizeň, ktoré je vyrobená z flexibilného materiálu. O prsia sa počas tehotenstva starajte, masírujte ich a pozornosť venujte aj bradavkám. Máte malé prsia? Nebojte sa, veľkosť pŕs neovplyvňuje schopnosť dojčiť.
Vývoj vášho dieťaťa v 13. týždni tehotenstva
Plod teraz meria asi 7,4 cm a môže vážiť až 23 gramov. Jeho hlava tvorí asi tretinu veľkosti jeho tela. Uši a oči sú už na svojom mieste. Chrupavkový základ kostry sa pretvára na kosti. Pokračuje vývoj pohlavných orgánov. Plod je schopný vnímať zvuky, a keď sa prebudí, je veľmi aktívny. Hýbe sa, kope, snaží sa dotýkať okolia svojimi prstami a cmúľa si palce. Obličky začínajú pracovať a vylučujú moč do močového mechúra. Zaujímavé je, že keď by ste jemne zatlačili na vaše bruško, dieťa začne inštinktívne hľadať bradavky, aby ich salo.
Ďalší vývoj plodu v 13. týždni tehotenstva:
- Tep dieťatka je počuť pomocou tzv. Dopplerovho prístroja.
- V črevách dieťaťa sa začína tvoriť zeleno-čierna látka, zvaná mekonium (smolka).
- Na tele plodu sa začínajú objavovať jemné chĺpky, tzv. lanugo, ktoré majú hlavne ochrannú funkciu.
- Kostra a kostrové svalstvo plodu sú teraz pevnejšie.
- Sacie a prehĺtacie reflexy sú stále silnejšie.
Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu
Všetko, čo sa teraz deje s vaším bábätkom v brušku, si vyžaduje neustály prísun kvalitných živín. Kvalita a množstvo živín poskytovaných prostredníctvom vášho tela cez placentu, ovplyvňuje budúce zdravie vášho dieťaťa. Je to okrem iného preto, že sa jeho bunky prispôsobujú nutričnému prostrediu a dochádza k ich naprogramovaniu pre ďalší život. Preto konzumujte zdravú a vyváženú stravu práve v tomto období – bude to mať pozitívny dopad na zdravie dieťaťa v dospelosti, čo dokazujú poznatky nutričného programovania v ranom veku.
Váš sprievodca tehotenstvom
Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.