Polynenasýtené mastné kyseliny
Výskumom bolo dokázané, že obzvlášť dve z týchto mastných kyselín – označované ako AA a DHA – sa nachádzajú v materskom mlieku a sú dôležité pre vývoj mozgu, očí a nervového systému dieťaťa. Bolo dokázané, že vyššia spotreba polynenasýtených mastných kyselín v priebehu tehotenstva a obdobia dojčenia má prospešný vplyv na vývoj dieťaťa tým, že podporuje rozvoj zraku a mozgu a pohybových schopností.
Hlavnými zdrojmi polynenasýtených mastných kyselín sú:
- ryby,
- vajcia,
- mäso.
Dobrým zdrojom ako AA tak aj DHA sú napríklad mastné ryby ako makrely, sardinky, tuniak a losos, zatiaľ čo červené mäso je bohaté predovšetkým na AA. Polynenasýtená mastná kyselina AA sa tiež môže vytvárať v tele z esenciálnych mastných kyselín, ktoré sa vyskytujú v listovej zelenine, orechoch, rastlinnom oleji a semenách, ale tento proces nie je nikdy príliš účinný a nemusí naplniť potrebu polynenasýtených mastných kyselín, ktoré dieťa potrebuje.
Nukleotidy
Nukleotidy sú základné stavebné kamene všetkých buniek ľudského tela vrátane imunitného systému. Imunitný systém je veľmi zložitý a účinný mechanizmus, ktorý chráni telo pred infekciami a výskumy ukázali, že práve nukleotidy podporujú aktivitu určitých buniek imunitného systému.
Prebiotické oligosacharidy (prebiotiká)
Prebiotické oligosacharidy sú špeciálne živiny, ktoré vášmu dieťaťu pomáhajú tým, že ho chránia zvnútra . Tohto je dosiahnuté zvyšovaním úrovne prospešných baktérií a znižovaním úrovne potenciálne patogénnych (škodlivých) baktérií.
Čím vám prebiotiká prospievajú
Prospešné baktérie existujú prirodzene v ľudských črevách a dokážu bojovať s potenciálne škodlivými baktériami. Prebiotiká pre tieto priateľské baktérie znamenajú obživu, pretože ich podporujú v ich raste a teda chránia vaše dieťa zvnútra.
V priebehu tehotenstva sú črevá vášho dieťaťa sterilné a pred ochorením a infekciami sú chránené len vďaka základnej ochrane pokožky a vašich vlastných protilátok, ktoré k nemu prenikajú cez placentu. Tomuto sa hovorí „pasívna imunita“.