Pri dojčení sa snažte čo najpozornejšie sledovať dieťa a nehľadieť na čas a čoskoro si sama všimnete znaky, že je dieťa hladné a určité pravidelnosti, ktoré sú s tým spojené.
Pamätajte si ale, že každá takáto pravidelnosť je len krátkodobá. Keď bude dieťa prechádzať rôznymi fázami skokového rastu, bude sa jeho chuť k jedlu – a teda aj potreba dojčenia – meniť.
Princíp vytvárania mlieka
Čím viac ale budete dojčiť, tým viac mlieka si bude telo vytvárať a čoskoro zistíte, že sa vaše telo dokáže prispôsobiť princípu dopytu a ponuky a množstvo mlieka sa prispôsobuje potrebám dieťaťa.
Ako často dojčiť novorodenca
Novorodenci potrebujú časté dojčenie – až každé dve či tri hodiny – a v prvých dňoch niekedy ešte častejšie. Materské mlieko sa veľmi rýchlo trávi a ich žalúdky sú ešte veľmi malé, takže najlepší režim sa dá zhrnúť slovami „trochu a každú chvíľu". Nočné dojčenie je obzvlášť v prvých týždňoch života veľmi dôležité, pretože tvorí základ výživových požiadaviek dieťaťa a aj má vplyv na množstvo vášho mlieka.
Nočné prebúdzanie na dojčenie je pre vás isto náročné, preto je potrebné spať v tomto období vo chvíli, kedy spí vaše dieťa (teda aj cez deň) potrebujete veľa odpočinku pre to, aby sa tvorba vášho mlieka ustálila. Ak máte pocit, že je nutné vo chvíľach spánku dieťaťa, urobiť domáce práce, požiadajte niekoho o pomoc alebo si ich nevšímajte – ďaleko dôležitejšie ako uprataný byt a uvarená večera je teraz to, čo robíte pre svoje dieťa. Ak je vaše dieťa plné energie, je to dobrá známka toho, že dostáva dostatok materského mlieka. Ak si robíte starosti o množstvo mlieka, porozprávajte sa so svojím detským lekárom.