Bolesti v šestonedelí
Pomerne často sa vyskytujú bolestivé sťahy maternice po dojčení. Je to dané vyplavením oxytocínu, ktorý tento sťah spôsobí. Bolesti bývajú väčšie u žien, ktoré viackrát rodili, ale zvyčajne spolu s tým, ako sa maternica zavinuje, do jedného až dvoch dní ustúpia.
Očistky po pôrode
Krvácanie v šestonedelí spôsobené odlúčovaním zvyškov sliznice maternice. Tento hojivý proces sa prejavuje odchodom tzv. očistkov - teda krvácaním. Tri týždne po pôrode sú očistky už menej objemné, sivobiele, hlienovitej konzistencie. Je tomu tak preto, že pomerne rýchlo postupuje tvorba novej sliznice, ktorá dutinu maternice vystiela. Jej plná obnova však trvá šesť týždňov.
Ako sa o seba starať po pôrode
Počas celého šestonedelia, ale najmä v prvých dňoch, je veľmi dôležitá starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie. Nevyhnutná je tiež starostlivá hygiena, pretože odchádzajúce očistky sú ideálnou živnou pôdou pre najrôznejšie baktérie, ktoré môžu priebeh šestonedelia skomplikovať. Treba na to obzvlášť myslieť po dojčení, ktoré vyvolá sťah maternice a odchod očistkov, a tiež po použití toalety.
Cvičenie po pôrode
Veľmi skoro po pôrode sa dá začať venovať popôrodnej gymnastike, ktorá spevní brušné svalstvo a svaly hrádze a panvového dna. To napomáha aj k správnemu zavinovaniu maternice. Skorou pohybovou aktivitou sa predchádza aj tvorbe krvných zrazenín (trombóze) v žilách dolných končatín.
Kedy môže ísť rodička s dieťaťom domov?
Prepustenie z nemocnice prichádza do úvahy obvykle na tretí až štvrtý deň po prirodzenom vaginálnom pôrode. Po cisárskom reze sa minimálna dĺžka pobytu v nemocnici pohybuje okolo šiestich dní. Vždy však záleží na konkrétnej situácii a rozhodnutie, či mamička po pôrode už môže byť prepustená domov, závisí len na lekárovi, ktorý vykonáva rannú vizitu na oddelení.