Prítomnosť partnera a úľavové polohy pri kontrakciách
Prvá doba pôrodná býva niekedy pomerne dlhá a pre rodičku vyčerpávajúca. Prítomnosť partnera pre ňu môže znamenať výraznú oporu. Možnú úľavu môže rodičke priniesť to, že sa po pôrodnom boxe voľne pohybuje a pri kontrakcii zaujíma čo najpohodlnejšiu polohu. Najčastejšie sú to polohy postojačky, v kľaku, na podložke, na lopte, na pôrodnej stoličke, vo vani, v sprche. Dôležité je sa s kontrakciou "neprať" a nezadržovať dych.
Ako si uľahčiť pôrod?
Dýchanie pri pôrode
Pomalé pravidelné dýchanie, ktoré spočíva počas prvej doby pôrodnej v nádychu nosom do brucha a dlhým výdychom ústami, je spolu s relaxáciou medzi kontrakciami ďalšími činnosťami, ktoré umožnia pôrod zvládnuť.
Epidurálna anestézia
Ak nepomáhajú žiadne prirodzené techniky pre tlmenie maternicových sťahov alebo sa objaví iný dôvod na tlmenie pôrodných bolestí, podávajú sa v prvej dobe pôrodnej lieky tlmiace bolesť alebo sa zavedie epidurálna anestézia, čo je suverénne najúčinnejšia metóda.
Jedlo a pitie v prvej dobe pôrodnej?
Aj počas prvej doby pôrodnej by rodička mala dbať na to, aby bol močový mechúr prázdny. Možno použiť toaletu, ale niekedy je močenie ľahšie pri pobyte v sprche. Príjem tekutín a jedla by mal byť po dohovore s personálom pôrodnej sály. Z obáv, že by mohol byť pôrod ukončený operáciou v celkovej anestézii, pramení zvyklosť niektorých pracovísk, že nie je počas pôrodu vhodné podávať nápoje ani jedlo.
Pre väčšinu žien nepredstavuje hladovanie počas pôrodu problém, pretože na jedlo aj tak chuť nemajú. Pocit smädu však býva pomerne intenzívny. V posledných rokoch sa tieto striktné obmedzenia menia. Súčasné stanovisko je také, že počas prvej doby pôrodnej by rodička mala piť pomaly a len po dúškoch (sipping čiže sŕkanie), maximálne 2 decilitre za hodinu, najlepšie nesýtený nápoj s vyváženým obsahom minerálnych látok.