Rady pre prípravu tzv. umelého mlieka
1. Výber vody
Vyberajte vždy len balené vody, ktoré majú na obale napísané „vhodné na prípravu dojčenskej stravy“ alebo „dojčenská voda“. Takéto vody majú nízky obsah dusičnanov. Vodu pred prípravou mliečnej dávky vždy prevarte.
Pokiaľ voda z vodovodu spĺňa svojím zložením požiadavky na dojčenskú vodu, možno ju po prevarení tiež použiť (túto informáciu by mal podať správca príslušnej vodovodnej siete).
2. Výber fľašky a cumlíka
Venujte pozornosť výberu vhodného cumlíka a fľašky. Rozhodovať sa môžete medzi plastovou alebo tradičnou sklenenou fľašou a medzi mnohými tvarmi (prehnutá, širšia, úzka, s otvorom pre ľahšie držanie atď.) Tiež pri cumlíku hrá úlohu materiál (prírodná guma - latex alebo silikón) a tvar.
Vhodná veľkosť dierky v cumlíku - dieťa sa musí pri pití trochu namáhať, aby bol uspokojený jeho sací reflex. Čoskoro určite nájdete tú, ktorá bude vášmu bábätku aj vám vyhovovať (pre batoľatá už môžete zvoliť rovno hrnček s náustkom).
Nezabudnite, že zahustené mlieka a niektoré špeciálne mlieka budú potrebovať skôr jednu väčšiu dierku ako viac malých, aby nedošlo k upchávaniu.
Z fľaše držanej hore dnom by mala tekutina len pomaly odkvapkávať, nie rýchlo kvapkať alebo dokonca tiecť pramienkom. V tom prípade by dieťa rýchlo vypilo veľké množstvo mlieka a potom grckalo.
3. Čistenie a sterilizácia dojčenskej flašky
Dojčatá sú veľmi citlivé na bakteriálnu nákazu. Všetky potreby na kŕmenie a prípravu jedla treba starostlivo umyť a následne sterilizovať.
Ako správne sterelizovať flašku pre dojča
po každom použití opláchneme všetky potreby horúcou vodou,
fľaštičku starostlivo vymyjeme pomocou kefy a opláchneme,
skontrolujeme cumlík – otvor, tesnenie na fľašu,
sterilizujeme varom (3 – 5 minút) alebo parou v parnom sterilizátore,
vysterilizované potreby necháme oschnúť a uchovávame na čistej podložke prikryté vyvarenou a vyžehlenou utierkou,
pred ďalším kŕmením si umyjeme ruky, vysterilizovaného cumlíku sa snažíme nedotýkať.
5. Príprava dojčenského mlieka
vždy postupujte presne podľa návodu, dodržiavajte uvedené množstvá – vždy sa dáva jedna odmerka mlieka na 30 ml vody,
prevarte vodu a ochlaďte ju na odporúčanú teplotu podľa návodu,
vlejte odmerané množstvá do sterilnej fľaše,
pridajte správny počet odmeriek – vždy dávajte zarovnané odmerky, nepridávajte nič iné.
Niektoré dojčenské mlieka majú praktické obaly, ktoré majú už zabudovaný plastový pásikurčený na zarovnanie odmerky. Mlieko sa tak pohodlne dávkuje.
fľašku zatvorte a zatraste ňou, aby sa mlieko dobre rozpustilo,
pred podaním mlieka vyskúšajte jeho teplotu kvapnutím kvapky na vnútornú stranu zápästia – mlieko musí byť príjemne teplé (materské mlieko má teplotu ľudského tela tj. cca 37°C), nie horúce,
pripravujte vždy len toľko mlieka, koľko spotrebujete. Nedopité mlieko vždy vylejte – mohlo by byť v prípade uchovávania zdrojom bakteriálnej nákazy, pretože teplé mlieko predstavuje ideálny živný roztok,
dávky mlieka si nikdy nepripravujte vopred, aj keď by bolo mlieko po príprave skladované v chladničke,
ak je mlieko alebo vodu potrebné prihriať, ohrejte ho v špeciálnom ohrievači alebo vo vodnom kúpeli. Ohrev v mikrovlnnej rúre je rizikový z dôvodu vytvorenia lokálnych horúcich miest a dieťa sa môže popáliť.
Kŕmenie fľaškou
dieťaťu dajte podbradník alebo plienku a položte si ho krkom na ohyb lakťa,
fľašku držte tak, aby bola hladina mlieka stále dostatočná a dieťa neprehĺtalo vzduch alebo zvyšnú penu z mlieka. Naklonením fľašky môžete upravovať rýchlosť vytekania mlieka,
po kŕmení nechajte bábätko odgrgnúť, rovnako ako po dojčení.
Ak sa to nepodarí na prvýkrát, nezúfajte a vytrvajte s pokusmi. Bábätko nakoniec prestane „bojovať“ s fľaškou a uvidíte, že za chvíľu sa preň pitie mliečka z fľašky stane rovnako obľúbenou činnosťou ako bývalo dojčenie.