Výživa je pri alergických ochoreniach jedným z najdôležitejších faktorov, ktorým môžeme zmierniť prejavy alergií. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa má akúkoľvek alergiu, choďte na konzultáciu s pediatrom alebo alergiológom, ktorý zvolí najvhodnejšiu liečbu a ďalšie opatrenia na zmiernenie príznakov alergických prejavov. Čo odporúčajú lekári?
Pri dojčení alergického dieťaťa drží diétu matka
Novorodenci a dojčatá sú závislí od mliečnej stravy. Pokiaľ matka môže dojčiť, je to ideálny stav. Materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje na svoj zdravý vývoj a rast.
Odborníci zatiaľ nepreukázali, že obmedzenie alergénov v strave dojčiacej matky ovplyvňuje ďalší vývoj alergického ochorenia u dieťaťa. Ak však lekár dojčaťu diagnostikoval alergický črevný zápal alebo ABKM, je nevyhnutné, aby sa dojčiaca matka riadila odporúčaním lekára, čo má zo stravy vyradiť. Pri dojčení sa totiž alergény dostávajú do materského mlieka.
Špeciálne mlieka pre nedojčené deti
Ak sa u dieťaťa, ktoré sa nemôže dojčiť, ale pije dojčenské mlieko, objavia príznaky alergie, zvyčajne je nutné prejsť na špeciálne dojčenské mlieko určené pre deti s ABKM. Pri výbere správneho mlieka je vhodné poradiť sa s lekárom. Ten vám na základe stanovenej diagnózy odporučí najvhodnejší typ mlieka. Výhodou je aj to, že na dojčenské mlieka môžete dostať lekársky predpis.
Aké dojčenské mlieka pre alergikov existujú?
- Hypoalergénne mlieko – používa sa pri podozrení či diagnóze ABKM. Mliečna bielkovina je vysoko naštiepená tak, aby ju detský imunitný systém dobre znášal.
Aké príkrmy sú pre dieťa s alergiou najlepšie?
Podobne ako pri zdravých deťoch je vhodné začínať s príkrmy opatrne a postupne. Dieťa zoznámte s jednou potravinou (v malom množstve), pár dní počkajte na prípadnú reakciu a až potom pridajte ďalšiu potravinu. Ak sa alergia na niektorú potravinu potvrdí, je nutná eliminačná diéta (vyradenie potraviny zo stravy). Dráždivé prísady môžu spôsobiť zhoršenie ekzému u atopikov. Z rovnakého dôvodu nie je vhodná čokoláda, kakao, orechy, citrusy, kivi, paradajky, zeler, petržlen, prípadne aj niektoré druhy rýb. Ak máte pocit, že tieto potraviny zhoršujú vášmu dieťaťu ekzém, poraďte sa s lekárom, či je potrebné ich zo stravy vynechať.
Ak dieťaťu dávate kašu, môžete zvoliť nemliečne kaše (s obsahom obilnín, prípadne ochucujúcich zložiek), ktoré sa pripravujú s materským mliekom alebo špeciálnym mliekom. Tiež je možné pripraviť špeciálne nemliečne kaše pre deti s ABKM, ktoré sa robia s vodou.