Zloženie materského mlieka je jednoducho imunitný kokteil pre vaše dieťa v prvých mesiacoch života - je jedinečný a na nezaplatenie!
Mlieko v prvých dňoch po pôrode
Prvé dni po pôrode sa vytvára tzv. mlezivo (kolostrum), ktoré obsahuje veľké množstvo prebiotickej vlákniny (oligosacharidy), výživné tuky a ďalšie látky imunologickej povahy. Nie neprávom sa mu hovorí "prvé očkovanie dojčaťa".
Od 3. - 5. dňa po pôrode vzniká prechodné materské mlieko, ktoré pomáha aby sa črevá bábätka adaptovali na zrelé mlieko.
Od 14. dňa už bábätku ponúkate "zrelé" mlieko, ktoré optimálne zodpovedá potrebám dieťaťa. Toto mlieko obsahuje bielkoviny, tuky a sacharidy. Hlavným sacharidom je laktóza. Okrem nej sú v materskom mlieku tiež oligosacharidy, ktoré majú veľký vplyv na prežitie, rast a aktivitu tzv. priateľských baktérií. Týmto sacharidom sa hovorí prebiotická vláknina alebo tiež prebiotiká. Okrem prebiotík sú v materskom mlieku aj polynenasýtené mastné kyseliny čiže LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny, minerálne látky, enzýmy a hormóny a rad ďalších obranných látok.
Zloženie materského mlieka
Materské mlieko dodá dieťaťu dostatok tekutín, živín, vitamínov a minerálnych látok, naviac však obsahuje ďalšie zložky podporujúce imunitu:
Najviac zastúpené sú prebiotické oligosacharidy, ktoré preukázateľne posilňujú imunitný systém. Prebiotiká sú treťou najvýznamnejšou zložkou materského mlieka a zjednodušene povedané sú vhodnou „stravou“ pre „priateľské“ baktérie v črevách. Tým, že vytvárajú priaznivé podmienky pre rast zdraviu prospešných baktérií a naopak brzdia rast tých škodlivých, ktoré vyvolávajú infekcie, pozitívne ovplyvňujú črevnú mikroflóru a zabraňujú tak preniknutiu niektorých škodlivých látok do organizmu. Vďaka tomu sa zvyšuje obranyschopnosť detského organizmu a bábätko je zdravšie.
Existujú aj ďalšie zložky, ktoré podporujú imunitu ako sú LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny a iné. LCP mastné kyseliny (tuky zo skupiny omega 3 a omega 6) sú dôležité pre správny priebeh zápalových reakcií. Nukleotidov je v materskom mlieku 5 druhov a podporujú tvorbu imunitných buniek.
Čo robiť, keď nemôžem dojčiť
Nech už z akýchkoľvek dôvodov nemôžete dojčiť, netrápte sa. Aj vy môžete svojmu dieťatku dopriať mliečnu výživu, ktorá podporí jeho imunitu podľa vzoru materského mlieka.
Existujú dojčenské a batoľacie mlieka s prebiotikami GOS/FOS, čo je unikátna zmes, ktorá napodobňuje funkciu prebiotík materského mlieka. Vďaka tomu sú i nedojčené deti zdravšie a je to preukázané v početných vedeckých štúdiách.