Jedálniček pre dojčiace matky (PDF na stiahnutie)

Ak dojčíte, vaše dieťa dostáva všetky živiny od vás. Preto je dôležité čo najviac posilňovať zdravé stravovacie návyky. Čo jesť a čo nejesť pri dojčení?

Výživa počas dojčenia má svoje špecifiká. Je dôležitá tak pre dojčiacu ženu, ako aj pre vývoj a zdravie dieťaťa. Spolu s pitným režimom ovplyvňuje kvalitu a tvorbu mlieka, pretože niektoré zložky stravy modifikujú zloženie materského mlieka.


V brožúre nájdete:

  • Ako nastaviť vhodný pitný režim.
  • Aké sú vhodné potraviny pre dojčiace ženy.
  • Akým potravinám sa pri dojčení vyhnúť.
  • Ako vyzerá základný jedálniček dojčiacej mamičky.
  • Aké sú vhodné recepty.

STIAHNITE SI BROŽÚRU TU

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x