Čo sa deje vnútri vášho tela?
V tejto fáze tehotenstva vás môže bolieť hlava alebo sa dokonca točiť, objavuje sa aj mihanie pred očami. Váš krvný obeh sa mnohonásobne zvýšil a srdce pracuje o 40 – 50 % viac, pretože musí živiť vás oboch. Veľká časť krvi preteká maternicou a vašou kožou, obličkami preteká asi o tretinu viac krvi ako za normálnych okolností. Vaša rastúca maternica vyvíja tlak na cievy, čo môže spôsobiť, že je vám občas na omdletie. Ak máte závraty, je to signál, aby ste spomalili.
Zároveň myslite aj naďalej na správnu výživu a predovšetkým dodržujte pitný režim. Jedzte častejšie menšie porcie a odpočívajte – to vám pomôže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Ako bojovať proti závratom a pocitom na omdletie?
- Len čo na sebe spozorujete tieto pocity, radšej si ľahnite, aby ste sa nezranili.
- Dávajte pozor pri vstávaní zo stoličky, pretože ak vstanete príliš rýchlo, telo sa nemusí náhlej zmene tak rýchlo prispôsobiť, čo vedie k zníženiu tlaku a vám sa môže zatočiť hlava.
- Ak môžete, ležte na ľavom boku, nie na chrbte. Tým zabránite tzv. syndrómu dolnej dutej žily, keď dôjde pri ľahu k zrýchlenej srdcovej frekvencii, poklesu tlaku a malátnosti alebo pocitu na zvracanie.
- Aby ste minimalizovali pocity na omdletie, jedzte pravidelne a dostatočne pite.
- Ideálne sú celozrnné potraviny, ovocie a zelenina, na rozdiel od potravín, ktoré síce poskytnú rýchly prísun cukru, ale hladina cukru v krvi nebude stabilná.
- Vyhnite sa teda rýchlemu občerstveniu, sušienkam alebo šiškám a dajte prednosť zdravým potravinám.
Vývoj vášho dieťaťa v 18. týždni tehotenstva
Bábätko v 18. tt meria asi 14 cm a vyvíja sa veľmi rýchlym tempom. Má už svoju každodennú rutinu, keď sa strieda obdobie spánku a bdenia. Hneď ako počuje nejaký zvuk mimo maternice, bude naň reagovať pohybom, ktorý zacítite. Ak je vaše dieťa chlapček, jeho genitálie sú už výraznejšie a pohlavie bude vidno aj na ultrazvuku. Na koži prstov sa vytvárajú brušká a papilárne línie, ktoré vytvárajú jedinečný odtlačok.
Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu
Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňuje to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto vedomosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktorý vám pomôže zostaviť lepší jedálniček pre tehotné aj pre už narodené bábätká.
Váš sprievodca tehotenstvom
Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.