Posilnenie imunity
Mamičky vedia, že dieťa, ktoré sa prehupne cez prvé narodeniny je veľmi aktíve. Batoľatá poznávajú okolitý svet, navštevujú kolektívne zariadenia, zoznamujú sa s množstvom nových vecí. A to všetko má vplyv na zvýšenú náchylnosť k infekciám . Preto je dôležité myslieť aj na tzv. režimové opatrenia, ktorými môžete zvýšiť ich imunitu.
1. Pobyt vonku a pohyb dieťaťu prospeje
Imunitu dieťaťa môžete podporiť nielen vhodnou stravou, ale tiež dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu . Každá hodina strávená niekde vonku, kde nie je príliš veľa smogu a prachu, je doslova dar pre zdravie. Pobytom na čerstvom vzduchu sa dieťa zároveň otužuje a znižuje sa jeho chorobnosť.
Ani zima by vás teda nemala odradiť od pravidelných prechádzok vonku. Pokiaľ budete dieťa držať len vo vnútri, bude chúlostivejšie a teda aj častejšie choré. S deťmi buďte vonku 2 – 3 hodiny (podľa počasia), v zime skráťte čas, ale zvýšte počet vychádzok. A na prechádzky choďte aj s dojčaťom (do mínus 5 stupňov Celzia).
2. Ako dieťa obliekať
Pri pobyte vonku by ste nemali zabúdať na správne oblečenie. Pre obliekanie batoliat platia v podstate rovnaké pravidlá ako pre dospelých. Najmä v chladnejších mesiacoch by ste sa mali držať hesla: vrstviť. To znamená, že sa obvykle využívajú tri základné vrstvy, kedy každá vrstva plní svoju funkciu . Vďaka tomu sa bude dieťa cítiť pohodlne.
Prvou vrstvou býva tzv. termobielizeň, ktorá vsakuje pot a dieťa potom nemá pocit mokra a chladu.
Druhá vrstva zase udržuje teplotu a odvádza vlhkosť od tela.
Tretia vrstva býva väčšinou nejaká bunda alebo kombinéza, ktorá chráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia, je odolná voči vetru a nepremoká.
3. Otužovanie vzduchom a saunou
Otužovanie stimuluje látkovú výmenu, celkovo aktivizuje detský organizmus, navodzuje pohodu, zvyšuje chuť do jedla a predovšetkým posilňuje imunitu. Aby deti neboli chúlostivé, v byte príliš neprekuruje a otužujte ich napríklad chladným vzduchom. Učte deti spať pri otvorenom okne, najprv počas letných mesiacov, a neskôr aj v zime. Samozrejme, dieťa vhodne oblečte, aby neprechladlo.
V miestnosti, kde dieťa spí, by nemala byť teplota vyššia ako 18 °C. Všetko však robte postupne a nenásilne, vždy s ohľadom na dieťa, napríklad formou hry. So saunovaním môžete začať bez lekárskeho povolenia od šiestich mesiacov. Podstatou saunovania je otužovanie teplou a studenou vodou, čo v tele vyvoláva procesy, ktoré pomáhajú v boji proti chorobám.
Sauna! Prečo nie?
Ak budete s deťmi chodiť do sauny, posilníte ich imunitný systém a budú menej choré. Ideálne je chodiť do sauny aspoň raz týždenne. Pre malé deti je vhodnejší popoludňajší čas, pretože po saunovaní budú príjemne unavené a ľahšie zaspia.
Pozor!
Do sauny môžu chodiť iba zdravé batoľatá. Vždy sledujte, ako dieťa reaguje na teplo. Pobyt v saune by nemal presiahnuť 3 – 5 minút.