Hlavné príznaky? Škrabanie
Vši sa živia krvou, ktorú sajú z kože vlasatej časti hlavy dieťaťa alebo samozrejme i dospelého človeka, pokiaľ i u dospelého príde k zavšivaveniu. Bodnutie všou svrbí, čo vyvoláva hlavný príznak tohto postihnutia – škrabanie. Do kože sa jednoducho môže zaniesť infekcia, môžu sa tak objaviť hnisavé ložiská, prejavy ekzému.
Postup pri zisťovaní výskytu vší:
ak budete vyčesávať vlasy hustým hrebeňom najlepšie uvidíte, či má dieťa vši. Najlepšie je vyčesávanie na biely papier, kde vši nájdete,
prehliadka hlavy dieťaťa - strieborno-biele vajíčka (hnidy) nachádzame najčastejšie pri korienkoch vlasov, zvlášť za ušami a v zátylku.
Vši nie sú známkou zlej hygieny v rodine
Vši sa šíria najmä v kolektívoch detí – v materskej škole, škole, ubytovniach a pod. Voš sa jednoducho prenáša , a tak môže postihovať nielen deti v rodinách kde nie sú hlavnou zásadou niektoré hygienické návyky, ale postihuje samozrejme aj deti, ktoré majú napríklad svoj vlastný hrebeň a starajú sa o svoju hygienu. V škole i v rodine sa tak vši môžu jednoducho rozšíriť.
Je nutný lekár?
Zavšivené deti nemusia byť vyšetrené lekárom.
Ako prebieha liečba?
v lekárni po porade s lekárnikom zakúpte špeciálny šampón,
pri umývaní vlasov umývajte takisto aj pokožku hlavy. Šampón je potrebné aplikovať opakovane, po dobu niekoľkých týždňov,
vajíčka, ktoré zostali vo vlasoch je potrebné vyčesávať jemným hrebeňom.
Dohola?
V niektorých prípadoch je jediným riešením ostrihanie vlasov dieťaťa, ktoré môže uľahčiť základnú liečbu.
Ako už bolo povedané, pedikulózu môžu mať i deti z rodín s prísnymi hygienickými návykmi, a preto sa nikdy nehanbíme a výskyt vši u dieťaťa ohlásime v škole či inom kolektíve, v ktorom sa pravdepodobne môže pedikulóza rozniesť, a kde je nutná liečba aj u ostatných postihnutých. Inak sa vší u detí budeme ťažko zbavovať.
Mohlo by vás zaujímať: Starostlivosť o choré dieťa.