Jedálniček detí v batoľacom veku prekonáva množstvo zmien, je však dôležité, aby stále obsahoval dostatok mlieka. Mlieko je totiž pre batoľatá dôležitým zdrojom živín potrebných na jeho správny rast a vývoj. Týmito dôležitými živinami sú napríklad vápnik, vitamín D a železo. Nie všetky mlieka sú však rovnaké. Výberu mlieka by ste tak mali venovať značnú pozornosť.
Nedostatky v jedálničkoch slovenských batoliat
Výsledky štúdie skúmajúcej výživové návyky a ich vplyv na zdravie slovenských batoliat upozornili na značné nedostatky vo výžive detí v batoľacom veku. Tie sa týkajú predovšetkým vitamínu D, železa a vápnika. Nedostatočný príjem železa má podľa štúdie 78% batoliat a aj nedostatok vitamínu D sa týka takmer všetkých batoliat (95 %). Pritom následky dlhodobého nedostatku týchto živín môžu byť veľmi závažné – v prípade nedostatku železa hrozí málokrvnosť, pri dlhodobom nedostatočnom príjme vitamínu D krivica a spomalenie rastu.
65 % detí má i málo vápnika. Súčasne vyšlo najavo, že slovenské batoľatá majú nevhodnú skladbu jedálnička – konzumujú príliš mnoho bielkovín a soli.
Pritom zmieneným nedostatkom môžete predchádzať vyváženým jedálničkom a dostatočným denným príjmom batoľacích mliek.
Odporúčaná denná dávka mlieka: aspoň 330 ml/deň
Dajte prednosť batoliacemu mlieku, nie kravskému
Zatiaľ čo v obsahu vápnika sa batoľacie mlieka a kravské mlieko nelíšia, pri ostatných živinách nájdeme podstatné rozdiely.
Batoľacie mlieka dodá v odporúčaných 330 ml vášmu batoľaťu až 90 % odporúčanej dennej dávky* vitamínu D a 66 % železa. Oproti tomu kravské mlieko v rovnakom množstve zaistí len 2 % denného odporúčaného príjmu vitamínu D a 25 % železa.
Naopak, kravské mlieko obsahuje v porovnaní s mliekom pre batoľatá dvojnásobné množstvo bielkovín, ktorých by nemalo byť v jedálničku batoliat priveľa. Veľké množstvo bielkovín v jedálnom lístku batoľaťa totiž neprimerane zaťažuje detský organizmus, čo v neskoršom veku zvyšuje riziko obezity.
*Odporúčané výživové dávky (OVD), MZ SR, 2015