"Všetko, čo našu "Cisárovnú" vo svete čaká, pre ňu bude nové. Kontakt so svetom plným baktérií, nielen tých zlých, ale aj prospešných a tiež vírusov, je nevyhnuteľný, o tom si samozrejme nerobila žiadne ilúzie," hovorí Natália, ktorá tak spomína na spoločné prvé dni s malou "Cisárovnou". Spôsob pôrodu ovplyvňuje, akými baktériami sa osídli jej koža, tráviaci trakt a dýchacie cesty, a má to vplyv aj na vývoj jej obranyschopnosti. Preto je dôležité, aby kolonizácia prospešnými baktériami prebiehala správnym spôsobom a svoje miesto zaujali aj tie mikróby, ktoré sa podieľajú na založení prirodzenej črevnej mikrobioty. Tak podporujú imunitný systém k vývoji účinnej obrany a zároveň na svoje miesto nepustia niektoré organizmy, ktoré by mohli uškodiť. Ako to docieliť?
Pri vaginálnom pôrode sa črevo novorodenca rýchlo kolonizuje želanými baktériami z matkinej pošvy, k čomu v prípade cisárskeho rezu v takej miere nedochádza. "Prečítala som si, že podľa niektorých štúdií môžu mať deti narodené cisárskym rezom v neskoršom živote vyššie riziko vzniku alergií, astmy, obezity, cukrovky a ďalších chorôb," vysvetľuje Natália, prečo jej práve táto otázka tak ležala na srdci. V niektorých pôrodniciach je v posledných rokoch snaha priblížiť pôrod sekciou čo najviac tomu vaginálnemu, a tak sa novorodencovi tesne po pôrode cisárskym rezom otierajú ústočká gázou namočenou v pošvovej tekutine matky. A aj keď to znie logicky, na výsledky tejto metódy si budeme musieť ešte počkať, zatiaľ je k dispozícii len málo štúdií skúmajúcich jej prospešnosť.
Ďalším dôležitým momentom pri budovaní imunity novorodenca je jeho prvý kontakt s kožou matky. Popôrodný bonding, teda privinutie nahého bábätka na hruď matky podporuje nielen psychickú väzbu medzi nimi, ale aj želaný kontakt s baktériami na matkinej koži. A to aj po cisárovi. Pomáha tiež prvému prisatiu a iniciácii dojčenia. Je dôležitý pre zníženie rizika rozvoja alergií, rovnako ako pobyt na čerstvom vzduchu, vetranie a kvalitný spánok. S prehnanou čistotou sa to ale tiež nemá preháňať. "Viem, že úzkostlivé lipnutie na čistote a neustále dezinfikovanie všetkého imunite nesvedčí a budem sa snažiť nepanikáriť, až bude naša "Cisárovná" objavovať svet. Nerada by som bola príliš úzkostlivá," uisťuje samu seba Natália.
A má pravdu, kontakt narodeného dieťaťa s vonkajším neznámym svetom je nevyhnuteľný a nie je potrebné sa ho prehnane báť. Spôsob, akým sa dieťa dostáva do kontaktu s mikróbmi, ovplyvňuje vývoj jeho imunity. Začína už v tehotenstve, kedy je na mieste starať sa o kvalitnú stravu a podporovať zdravý črevný mikrobióm matky probiotikami. Úzkostlivá starostlivosť o čistotu bábätka a jeho okolia ale môže byť skôr na škodu, preto je potrebné nájsť rovnováhu a namiesto neustáleho umývania a prania venovať svoj čas bábätku a tiež starostlivosti o svoju vlastnú telesnú a duševnú pohodu. A práve tejto téme sa budeme venovať nabudúce.