Čo sa deje v tele ženy po pôrode
Aj u ženy plne dojčiacej bez menštruácie môže dôjsť k ovulácii a otehotneniu. V čase po pôrode a počas dojčenia je všetko ovplyvňované hormonálnou činnosťou organizmu ženy. Po pôrode placenty začnú klesať hladiny hormónov estrogénu a progesterónu na úroveň umožňujúcu dozrievanie vajíčka.
Zároveň s týmto procesom krátko po pôrode placenty, dochádza k naštartovaniu laktácie, ktorú stimuluje hormón prolaktín. Hormón prolaktín bráni dozrievaniu vajíčok, jeho hladiny však nie sú stále, kolísajú a to nielen v odstupe od prebehnutého pôrodu, ale aj počas dňa.
Náročné šestonedělie
Prvých šesť týždňov po pôrode by úvahy o ďalšom otehotnení mali byť vyriešené sexuálnou abstinenciou. Je to obdobie, kedy sa organizmus, vyčerpaný graviditou a pôrodom, a predovšetkým pohlavné a močové ústrojenstvo ženy, vracia do poriadku.
Navyše hrozí zanesenie infekcie do pošvy ženy, ktorá pri hormonálnej nestabilite a z toho vyplývajúcim imunitným oslabením, môže viesť až k akútnemu zápalu maternice (endomyometritis acuta). Aj v dnešnej dobe užívania kvalitných a účinných antibiotík sa toto ochorenie výnimočne musí riešiť chirurgickým odstránením maternice.
K obmedzeniu popôrodného sexuálneho života prispieva príroda svojimi hormónmi: prolaktín, podporujúci tvorbu mlieka, zároveň tlmí chuť na milovanie. Estrogény majú nízke hladiny, čo má za následok, že pohlavné orgány nie sú vzrušivé a pošva je suchšia.
Po šestonedelí je možné začať pohlavný život bez zbytočných rizík. Momentálna neprítomnosť menštruácie neznamená, že v tele ženy nezreje prvé vajíčko. Aj pri dojčení je možné otehotnieť!
Kedy je vhodné znovu otehotnieť
Skôr panoval názor, že optimálny rozostup medzi tehotenstvami by mal byť 2 roky. Najnovšie štúdie uvádzajú 2,5 roka až 3 roky ako dobu optimálne vhodnú k regenerácii organizmu po pôrode.
Tehotenstvo a pôrod sú náročné procesy, najmä z hľadiska energetického. Počas tehotenstva musí matka prijímať až 6 000 kcal pre svoje dieťa. Táto energia pochádza z jedla a matkiných zásob.
Pokiaľ nie je rozostup medzi tehotenstvami dostatočný, nemá telo matky z čoho brať zásoby energie a ľahšie sa vyčerpá.
Medzi štatisticky jednoznačne potvrdené zvýšené tehotenské riziká patria:
- častejšie gynekologické a močové infekcie,
- abnormálne krvácanie,
- anémia,
- hypertenzia indukovaná tehotenstvom,
- diabetes,
- osteoporóza.
Po pôrode potom častejšie hrozí močová inkontinencia.
Čo so sebou prináša skoré otehotnenie po pôrode
Tehotenstvá, ktoré nadväzujú bezprostredne po sebe, sú jedným z najväčších rizík úmrtí matiek v tehotenstve a pri pôrode. Novonarodené bábätko by malo byť centrom pozornosti rodičov. Tí by predovšetkým mali brať do úvahy jeho potreby a výchovu, než sa sústrediť na príchod ďalšieho potomka na svet.
Udržanie dojčenia je v čase ďalšieho tehotenstva problém, pričom dojčenie je dôležitý faktor pre rast a vývoj bábätka. Tiež bábätko, ktoré sa ešte nenarodilo, môže trpieť. Najčastejšie sa rodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou a následnou náchylnosťou k rôznym ochoreniam a zdravotným ťažkostiam.
Aké sú možné metódy antikoncepcie
Z hľadiska prevencie vyššie popísaných možných komplikácií je dôležité správne načasovanie jednotlivých tehotenstiev. Po šestonedelí je teda vhodným rozhodnutím navštíviť svoju gynekologickú ambulanciu a poradiť sa o možnostiach antikoncepcie v období po pôrode a pri dojčení.
1. Hormonálná antikoncepcia
Hormonálna antikoncepcia kombinovaná s estrogénmi nie je vhodná, môže potláčať tvorbu mlieka a do mlieka tiež prechádza. Voľbou je hormonálna antikoncepcia s gestagénmi vo forme tabletiek či injekcií.
2. Vnútromaternicové teliesko
Vnútromaternicové teliesko s obsahom gestagénov je možno zaviesť tiež ihneď po šestonedelí. Vopred je však nutné vykonať tehotenský test u žien, ktoré nemenštruujú.
3. Bariérové metódy
Bariérové metódy (pesary, kondómy) sú menej spoľahlivé.
4. Dojčenie
Na antikoncepčný efekt dojčenia sa nedá spoliehať. Možno ho docieliť pravidelným a dostatočne dlhým dojčením. Je potrebné dojčiť päťkrát denne v celkovej dĺžke 65 minút, ale naviac sú tu ešte ďalšie vplyvy, napr. nutričný stav matky, dĺžka intervalu medzi pôrodmi a ďalšie. Jedná sa o veľmi nespoľahlivú metódu zábrany počatia.