Prejavy a priebeh toxoplazmózy
Infekcia prebieha u 95% nakazených skryto (latentne), bez príznakov alebo len s miernymi príznakmi chrípkového charakteru:
- únava,
- malátnosť,
- horúčka,
- bolesti hlavy a svalov,
- zdurenia lymfatických uzlín, hlavne šijové a pod dolnou čeľusťou,
- poruchy zraku - rozmazané videnie.
Prvok napadá všetky bunky v tele okrem červených krviniek. Predovšetkým napadá bunky nervovej sústavy a oka. Táto fáza primoinfekcie (po preniknutí infekcie do organizmu) prechádza do latentnej formy, ktorá v tele pretrváva niekoľko mesiacov aj celý život. K reaktivácii infekcie môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, napr. liečbou cytostatikami, po transplantácii, pri HIV pozitivite.
Pri reaktivácii infekcie, najmä u oslabených jedincov, dochádza najčastejšie k mozgovej forme infekcie, sprevádzanej degeneráciou mozgových buniek, kŕčmi, poruchami vedomia, poruchami motoriky až ochrnutím alebo k očnej forme s ťažkými zápalmi sietnice.
Ďalšími prejavmi sú ťažké zápaly pľúc a zápaly srdcového svalu.
Toxoplazmóza v tehotenstve
Infekcia je tiež veľmi nebezpečná pre tehotné ženy v 1. trimestri a 2. trimestri tehotenstva, to znamená do ukončeného 27. týždňa, kedy môže spôsobiť potrat alebo odumretie plodu s následným pôrodom mŕtveho plodu alebo vrodenú toxoplazmózu plodu, čo zahŕňa celú škálu možných prejavov ochorenia:
- hydrocefalus (zmnoženie mozgovomiechového moku v mozgových komorách s abnormálnym rastom hlavičky),
- kalcifikácie v mozgovom tkanive,
- ťažké zápaly sietnice,
- deti môžu byť ohrozené slepotou, hluchotou, vrodenými vývojovými chybami, psychomotorickým zaostávaním, epilepsiou.
Vrodená (kongenitálna) toxoplazmóza je spôsobená prenosom prvoka z krvi matky na plod v prípade akútnej primoinfekcie ženy počas 1. a 2 trimestri tehotenstva.
U žien s prekonanou toxoplazmózou pred tehotenstvom a u žien akútne infikovaných v 3. trimestri, tj. po 28. týždni tehotenstva k prenosu na plod nedochádza.
Poškodenie plodu závisí na štádiu tehotenstva v čase primoinfekcie matky. Najhoršie poškodenie plodu hrozí v 1. trimestri do 13. týždňa tehotenstva.
Je vhodné vykonávať sérologické testy na toxoplazmózu 1x v priebehu tehotenstva. U plodu je diagnostika možná odberom vody plodovej pri amniocentéze alebo odberom fetálnej krvi.
Ako môže dôjsť k nákaze?
Človek sa nakazí najčastejšie perorálne (vstupnou cestou infekcie sú ústa) a to požitím vysporulovaných oocýst z trusu mačiek alebo tkanivových cýst z mäsa infikovaných zvierat.
Mačka je definitívny hostiteľ tohto prvoka, v jej tele sa prvok rozmnožuje. Mačka sa infikuje pojedaním surového mäsa uhynutých myší a vtákov. K nákaze potom môže dôjsť priamym kontaktom pri práci so zeminou, hre na detskom pieskovisku, pri čistení mačacích záchodov.
Nákaza hrozí aj pri konzumácii surovej neumývané zeleniny a ovocia, surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa hlavne baranieho, králičieho, bravčového.
Ako je možné nákaze toxoplazmózou predísť?
- Je nutné dbať na starostlivé umývanie ovocia a zeleniny, aj z vlastnej záhradky.
- Jedlo, ktoré sa chystáme konzumovať, chránime pred muchami, švábmi a ďalším hmyzom.
- Mäso dostatočne tepelne upravovať (pri teplotách vyšších ako 70°C).
- Konzumovať len pasterizované a zvarené mlieko, vajcia dostatočne uvarené.
- Umývať si ruky po práci na záhrade, po manipulácii so surovým mäsom, po kontakte s mačacími exkrementami.
- Pri čistení mačacích záchodov používať ochranné rukavice, záchody umývať horúcou vodou a dezinfikovať.
Liečba toxoplazmózy:
Toxoplazmóza u netehotných zdravých jedincov nevyžaduje zvyčajne žiadnu liečbu.
K liečbe oslabených jedincov s akútnou primoinfekciou alebo reaktiváciou sa používa najčastejšie kombinácia pyrimetamín a sulfadiazín.
U tehotnej ženy je nutný vždy multidisciplinárny prístup a odovzdanie do liečby na Infekčné kliniku.