Príznaky spojené s problémami s dýchaním
Príznaky sa môžu prejaviť najčastejšie prekrvením a ďalej zmodraním kože okolo úst a na končatinách až po ich kompletné odkrvenie. Je to v súvislosti s reakciou krvného obehu, ktorý privádza kyslík tkanivám získaný z dýchania. Významnú úlohu tu hrá zachovanie akcie srdca, ktorá aktivuje krvný obeh.
Ako pomôcť dieťaťu?
Predpokladom našej pomoci je predovšetkým uvoľnenie dýchacích ciest dieťaťa .
Ak má dieťa menej ako osem rokov , skloníme mu tvár ku zemi (napríklad cez koleno rodiča), krátko a dôrazne ho niekoľkokrát udrieme medzi lopatky. Ak dieťa naďalej nedýcha a je zrejmé, že dýchacie cesty sú voľné (z ústnej dutiny odstránime zvyšky potravy), otočíme dieťa na chrbát, kedy je hlava stále nižšie ako trup a niekoľkokrát stlačíme hrudnú kosť dieťaťa. V ďalšej fáze, ak dieťa nedýcha, zahájime umelé dýchanie z úst do úst dieťaťa.
Heimlichov manéver
U detí starších ako osem rokov sa robí tzv. Heimlichov manéver. Stojace dieťa objímeme zozadu a niekoľkokrát prudko stlačíme nadbruško pod hrudnou kosťou. To isté možno urobiť aj u dieťaťa v bezvedomí, ak leží na chrbte. V prípade, že tieto manévre dieťaťu nepomôžu, je nevyhnutné zahájiť umelé dýchanie z úst do úst.
Heimlichov manéver v štyroch krokoch:
Postavte sa za postihnutého a ľahko ho nakloňte dopredu.
Dajte jednu ruku v päsť.
Objímte postihnutého zozadu a spojte ruky tak, že položíte ruku zatnutú v päsť na oblasť nad žalúdkom tesne pod hrudnou kosťou a prekryte ju druhou rukou.
Urobte niekoľko rýchlych prudkých pohybov smerom hore a dole.