Choroby prenášané uhryznutím
Poranenia zvieraťom sú vždy potenciálne nebezpečné nielen svojím rozsahom, ale prípadne aj miestom poškodenia. Pri pohryznutie v oblasti hlavy či krku, čo vzhľadom k výške detí nie je výnimočné, sa môže jednať o poranenie smrteľná. Avšak aj pri relatívne banálnych a drobných odreninách, ktoré mohu vzniknúť aj počas hry, môže dôjsť k prenosu infekčných chorôb.
Medzi choroby, ktoré môžu byť prenesené uhryznutím alebo poškriabaním na človeka, patrí predovšetkým besnota a choroba z mačacieho škrabnutia. V ústnej dutine, nielen chorých, ale aj zdravých zvierat, žijú baktérie a vírusy, ktoré môžu vyvolať uvedené ochorenia, ak sa dostanú cez kožu človeka ďalej do jeho tkanív. Hojenie takých rán je často komplikuje zápalom, či už miestnym (začervenanie, edém, sekrécia z rany), či celkovým (zápal lymfatických ciev, uzlín, horúčka, sepsa), ktorý okrem miestnej liečby, vyžaduje často i liečbu antibiotickú.
Besnota
Čo chorobu spôsobuje?
Besnota je spôsobená vírusom.
Ako dochádza k prenosu?
K prenosu môže prísť slinami pri pohryzení, či poškriabaní zvieraťom , ale aj pri jednoduchej manipulácii s uhynutými zvieratami. Závažnosť besnoty spočíva v tom, že sa jedná o infekčné ochorenie, ktoré je v 100 % smrteľné.
Besnota je však stále bežná v Ázii, Afrike, Amerike, ale aj v niektorých krajinách Európy, napr. v Macedónsku, Bulharsku a i.
Najväčší zdroj nákazy:
- netopiere,
- líšky,
- psi (najmä túlaví),
- mačky a iné cicavce.
Ako sa nákaze vyvarovať?
V rámci prevencie je predovšetkým nutné vyvarovať sa akémukoľvek kontaktu s neznámymi zvieratami, nedotýkať sa potulných psov, mačiek a mŕtvych zvierat.
Čo robiť pri poranení?
Pri poranení sa snažíme zviera zaistiť alebo aspoň zistiť majiteľa tak, aby mohlo byť zviera 2x vyšetrené veterinárom (1. a 5. deň).
V prípade, že príde k poraneniu neznámym alebo podozrivým zvieraťom, je treba ihneď ranu vymyť mydlom a prúdom pitnej vody, previesť dezinfekciu jódovým prípravkom, eventuálne 70 % etanolom. Potom vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe liečby. So sebou prinesieme očkovací preukaz dieťaťa s údajom o jeho poslednom očkovaní proti tetanu.
Choroba z poškrabania mačkou
Čo chorobu spôsobuje?
Choroba z mačacieho poškrabania je spôsobená baktériou.
Ako sa choroba prejavuje?
Poranenie vzniknuté pazúrom či zubom mačky silno sčervená.
Ochorenie sa prejaví do 2 týždňov:
únavou,
bolesťami hlavy,
môže prísť k zdureniu lymfatických uzlín.
Ako sa chorobe vyvarovať?
Choroba z mačacieho škrabnutia sa neprenáša z človeka na človeka. Prevenciou rozvoja ochorenia je dôkladná dezinfekcia a ošetrenie povrchových poranení. Pri zápalových komplikáciách je nutné lekárske vyšetrenie.
Najlepšou prevenciou je vhodná výchova dieťaťa k vzťahu k zvieratám už od raného veku, vštiepenie základných hygienických návykov ako prevencia infekčných ochorení a nepodcenenie situácie. U väčších plemien psov nenechávame malé deti nikdy o samote, ani s vlastným domácim miláčikom.
Autor: MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář dětské polikliniky Fakultní nemocnice Praha – Motol