Čo zaradiť do jedálnička na jeseň?

Doprajte svojim deťom poriadnu dávku vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k ich zdraviu a posilňujú ich imunitu. Máme pre vás 4 výživné recepty pre deti plné vitamínov.  

Jedlo je pre deti jedným z najdôležitejších stavebných pilierov ich zdravého vývoja. Snahy rodičov zabezpečiť malým stravníkom čo najpestrejšiu výživu vrcholia na jeseň, keď sa o naše detičky pokúšajú zákerne bacily v detských kolektívoch alebo v sychravom počasí. Prinášame vám recepty na jednoduché desiaty a jedlá, po ktorých sa len zapráši.

Ako zvýšiť imunitu u detí pomocou stravy?

Imunita našich ratolestí sa neustále vyvíja, a preto je kľúčové, aby strava batoliat i starších detí obsahovala dostatok rôznorodých živín. Vitamín C pre deti je skvelým pomocníkom pri posilnení imunity. Nájdeme ho v citrusových plodoch, červenej paprike alebo v brokolici. Nezabúdajte ani na vitamín D, ktorý podporuje normálny vývoj kostí a imunitného systému. Deti ho môžu získať nielen zo slnečného žiarenia, ale aj z rýb, mlieka alebo výživových doplnkov.

Čo deťom variť na jeseň?

Na jeseň je ideálne variť deťom teplé, výživné jedlá plné sezónnej zeleniny, ako je tekvica, mrkva alebo paštrnák. Pečená zelenina alebo tekvicové kaše sú ľahko stráviteľné a plné chuti. Vybrali sme pre vás 4 recepty, ktoré zvládnete do 30 minút a bez pokročilých kulinárskych zručností.

Zeleninová polievka pre deti

Dostať do vyberavých maškrtníkov zeleninu môže byť výzva. Jednoduchá zeleninová polievka pre deti môže byť ideálnym spôsobom, ako naše zlatíčka bezbolestne "prefíkať". Skúste napríklad polievku z červenej repy a paštrnáku. Červená repa je bohatá na železo a pomáha pri tvorbe červených krviniek, zatiaľ čo paštrnák je skvelým zdrojom vlákniny a vitamínu B.

Budete potrebovať:

  • 1 malú červenú repu
  • 1 paštrnák  
  • 1 mrkvu  
  • 1 zemiak  
  • kvapku olivového oleja

Všetku zeleninu ošúpte, nakrájajte na kocky a povarte do mäkka. Potom rozmixujte na jemný krém a pridajte kvapku olivového oleja pre zdravé tuky. Táto polievka je skvelou voľbou nielen pre deti, ktoré začínajú s príkrmami, ale aj pre starších jedákov.

Domáca jablkovo-hrušková desiata

Ak hľadáte zdravú a chutnú alternatívu k sladkým desiatam, skúste domácu výživu. Stačí pár čerstvých surovín, ktoré máte doma (aj pred veľkým nákupom).

Budete potrebovať:

  • 2 jablká
  • 2 hrušky
  • štipku škorice
  •  trochu vody

Ovocie ošúpte a nakrájajte, vložte do hrnca s troškou vody a poduste, kým nezmäkne. Potom rozmixujte a pridajte štipku škorice pre extra chuť. Táto výživa je plná vlákniny a vitamínu C. Môžete k nej ponúknuť aj piškóty.

Tekvicové lievance

Premeňte sezónny tekvicový evergreen na lievance, symbol víkendovej pohody a pomalých rán. V tekvici nájdeme vitamíny A, C i tie zo skupiny B, nehovoriac o draslíku, mangáne a vláknine. Príprava lievancov navyše prevonia celú kuchyňu.

Budete potrebovať:

  • 150 g tekvicového pyré (upečená a rozmixovaná tekvica)  
  • 1 vajce  
  • 150 ml mlieka  
  • 100 g hladkej múky  
  • lyžičku prášku do pečiva  
  • lyžicu olivového oleja alebo roztopeného masla  
  • štipku škorice

Zmiešajte tekvicové pyré s vajcom, mliekom a olivovým olejom. Pridajte múku, prášok do pečiva a štipku škorice. Cesto premiešajte dohladka. Na rozohriatej panvici s trochou oleja pečte malé lievance a opečte ich z oboch strán dozlata. Podávajte s jogurtom, ovocím alebo javorovým sirupom. Uvidíte, že malí gurmáni vám udelia rád zlatej varešky!

Mrkvová nátierka pre deti

Nepatrí spomienka na dusenú mrkvu s mäsom k vašim najobľúbenejším? Nevadí, s mrkvou vykúzlite aj lepšie chuťovky. Vypustiť ju z jedálnička by bola škoda najmä kvôli vitamínu B, ktorý podporuje správnu funkciu metabolizmu.

Budete potrebovať:

  • 2 väčšie mrkvy  
  • 100 g tvarohu alebo mäkkého syra  
  • 1 lyžicu bieleho jogurtu (pre jemnejšiu konzistenciu)  
  • štipku soli  
  • lyžicu olivového oleja

Mrkvu ošúpte a povarte do mäkka (asi 10 minút), potom nechajte vychladnúť. Nastrúhajte zeleninu najemno alebo rozmixujte do hladkej konzistencie. Primiešajte tvaroh a biely jogurt. Pridajte lyžicu olivového oleja a trochu citrónovej šťavy pre jemné dochutenie. Premiešajte do hladkej nátierky a podľa potreby dochuťte štipkou soli (u najmenších detí soľ vynechajte).

Nátierku môžete tiež obohatiť pridaním semienok, ako sú chia alebo ľanové semienka, ktoré obsahujú zdravé omega-3 mastné kyseliny, dôležité pre vývoj mozgu.

Dúfame, že vás varenie podľa našich receptov bude baviť!

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x