1. Ako sa chrípka prejavuje?
Má veľmi krátku inkubačnú dobu (18 až 24 hodín).
Prejavovať sa začne spravidla bolesťou hlavy, horúčkou, potom pribúda zimnica. Človek sa cíti unavený, môže sa objaviť nevolnosť a zvracanie.
Po dvoch dňoch nastupujú klasické príznaky pre ochorenia dýchacích ciest – nádcha, kašeľ (najskôr suchý, potom vlhký).
2. Ako sa brániť proti chrípke?
Chrípka sa môže liečiť tzv. antivirotikami (napr. lieky Tamiflu alebo Relenza). Tieto pôsobia priamo proti chrípkovému vírusu. Ďalej sa potláčajú príznaky chrípky (tzv. symptomatická liečba) – užívajú sa lieky proti teplote, bolesti, event. kašľu a nádche.
3. Prevencia proti chrípke
Zlepšovať odolnosť organizmu (otužovaním, pohybom na čerstvom vzduchu, konzumáciou vitamínov, selénu a zinku).
Vyhýbať sa miestam, kde sa zhromažďujú davy ľudí. Práve na takýchto miestach je pohyb v čase chrípkovej epidémie veľmi riskantný.
Dodržiavať hygienické návyky – pri smrkaní a kýchaní používať vreckovku, umývať si ruky (vírus sa prenáša aj dotykom).
4. Očkovanie proti chrípke
Očkovanie je ďalšou možnosťou, ako sa proti chrípke brániť. Očkovanie sa musí každoročne opakovať, pretože každú chrípkovú sezónu riadi trochu iný chrípkový vírus. Vakcína sa teda každý rok obmieňa podľa odporučenia Svetovej zdravotníckej organizácie. Tá vydá vždy vo februári prehlásenie, proti ktorým konkrétnym vírusom majú výrobcovia vyvíjať vakcínu pre nasledujúcu chrípkovú sezónu.
5. Očkovacia schéma
Očkovanie sa robí najlepšie na jeseň (od septembra do polovice decembra).
V Slovenskej republike sú registrované viaceré vakcíny proti chrípke.
Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?
Kontraindikáciou pre očkovanie je alergia na bielkovinu vaječného bielka, pretože tá sa nachádza vo vakcíne. Takisto je potrebné očkovanie odložiť v prípade práve prebiehajúceho horúčkovitého ochorenia.
Ako časté nežiaduce účinky po aplikácii vakcíny boli popisované bolesti hlavy, svalov, potenie, teplota a únava. Tieto príznaky, pripomínajúce chrípku, ale do 1 až 2 dní vymiznú.
Očkovanie proti chrípke sa odporúča predovšetkým ľuďom, ktorí v minulých rokoch prekonali chrípku so závažným priebehom alebo ak sa u nich komplikácie očakávajú.